Jakou měnu do Turecka? Směna, kurz, výběr peněz, ceny

Jakou měnu do Turecka? Kde je nejvýhodnější směnit peníze? Jaký je nejvýhodnější výběr peněz? Jaké jsou ceny v Turecku?

Jakou měnu do Turecka?
Turecko má oficiální měnu tureckou liru, která se značí symbolem TL. Na kurzovních lístcích liru najdete pod symbolem TRY. Stejnou měnu používá i Severní Kypr.

Jedna lira se dělí na 100 kurušů (kuruş – ykr). Mince jsou od jednoho kuruše do jedné liry a dále hodnoty pokračují v bankovkách od 5 lir do 200. Nutno podotknout, že kurz turecké liry je velmi nestabilní. Lira dlouhodobě padá a nyní jí pořídíte cca za 4 Kč.

Turecká lira

V Česku se turecké liry nedají prakticky nikde sehnat. Ideální bude, když si v Česku směníte české koruny na eura nebo americké dolary (doporučujeme eura). V Turecku si pak tuto měnu bez problémů směníte na liry. Turecké banky jsou levné, nenaúčtují si poplatky a kurz je velmi výhodný. Směna je zde v porovnání s českými bankami mnohem levnější. Pokud chcete v Turecku platit hotovostí, je výhodnější platit tureckou lirou. Ceny v eurech nebo dolarech jsou často vyšší než v lirách. Mimo turistická letoviska je turecká lira nutností.

Ještě nutno dodat, že české koruny za liry v tureckých směnárnách a bankách těžko směníte.

Výběr z bankomatů v Turecku
Bankomaty v Turecku naleznete doslova na každém rohu, takže výběr peněz není problém. Ovšem počítejte s tím, že výběr bývá zpoplatněn v řádech desítek až stovek korun (dle ceníku vaší banky). Pokud máte výběr v zahraničí bez poplatku, máte velkou výhodu. Většina tureckých bankomatů dokáže směnit hotovost v eurech či dolarech za liru, poplatky jsou prakticky stejné jako v bance. Co se týče místních směnáren, tak ty zpravidla mají nevýhodný kurz a vysoké poplatky.


Bezhotovostní platba v Turecku
V Turecku se dá na většině míst platit kartou – restaurace atd. I když samozřejmě není od věci, mít nějakou hotovost s sebou. V malých stáncích nemusí mít prodejce platební terminál.

Ceny v Turecku
V Turecku jsou ceny prakticky stejné jako v Česku – jídlo v levnější restauraci 85,-, cappuccino 40,-, mléko (1 litr) 16,-, chléb 10,-. Na tržištích a malých obchodech se o ceně běžně smlouvá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *