Dovolená Turecko

Turecko. Země, kde se protínají dva různé světy a ve které se nachází spousta historických památek, jež zde jsou ještě od dob mocné Osmanské říše. V Turecku máte možnost trávit dovolenou jak pasivně, na místních plážích, nebo aktivně. Na své si zde totiž přijdou milovníci historie, ale i sportu.

Nejlepším způsobem dopravy do Turecka je samozřejmě letadlo. Do této poměrně roztáhlé země se totiž nevyplatí jezdit pozemní dopravou a to i z toho důvodu, že se v Turecku nachází spousta letišť, které tvoří rozsáhlou síť mezistátní i vnitrostátní dopravy.

Dovolená Turecko All inclusive
Hodně turistů, kteří chtějí jet na dovolenou do Turecka, požadují All inclusive zájezdy. All inclusive je pohodová dovolená, kdy se o nic nemusíte starat a vše máte k dispozici (zmrzlinu, kávu, alkoholické i nealkoholické nápoje…). Užijte si dovolenou v Turecku!

Ubytování v Turecku
Ubytování je v Turecku poté velice rozlišné a záleží především na tom, kolik jste ochotni zaplatit. Pokud se hodláte v hotelu zdržet maximálně na noc a jinak být na pláži nebo trávit den cestováním, tak vám zajisté postačí 2* či 3* hotely. Samozřejmě jen v tom případě, že si nepotrpíte na pohodlí a komfort, pro který byste měli spíše zvolit ubytování vyšší třídy.
4* nebo 5* ubytovací zařízení poté také nabízejí kromě možnosti přespání a stravování se, různé výhody pro své klienty. Ať již se jedná o hotelový bazén, různé relaxační služby (sauna, masáže) či zajištění zábavného programu pro děti i dospělé. Pokud si tedy chcete užít pohodovou rodinnou dovolenou, tak dovolená v Turecku může být jednou z možných variant.

Turecko – země dvou rozdílných světů
Co se týče Turecka, tak to není pouze dovolená u moře. Tato země nabízí obrovské kulturní vyžití, neboť právě v Istanbulu se protínají dva různé světy – evropský a asijský. Pokud tedy chcete poznat i jinou kulturu a rozdílné etnické zvyky, než jsou ty naše, tak návštěvy Turecka rozhodně nebudete litovat.

Také zde máte možnost najmout si loď a vyplout na poznávací plavbu kolem tureckého pobřeží. A v rámci nabídek místních společností je i možnost plavby na některý z nedalekých řeckých ostrovů. I tímto způsobem si tedy poté budete moci zpestřit vaší dovolenou.

V Turecku se také vyžijí milovníci vodních sportů, jako je například surfování či jachting, pro které jsou na zdejším moři vhodné podmínky. Smůlu ovšem mají potápěči, neboť na většině míst je z důvodů podmořských památek potápění zakázáno.

Svah Pamukkale
Pamukkale (překlad: bavlněný hrad) je velká turistická atrakce. Nachází se v jihozápadní části země nedaleko města Denizli. Je to svah pokrytý nádherně bílým travertinem (chemická usazená hornina vznikající na pevnině), který připomíná kopec nebo hrad bavlny. Rozloha Pamukkale je 2 700 metrů na šířku a 160 metrů na výšku. O tento zajímavý pramen se lidé zajímali už  250 let př. n. l., bylo zde lázeňské město Hierapolis. Pozůstatky města se nacházejí přímo nad travertinovými kaskádami. Pamukkalea a Hierapolis jsou zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.

Svah Pamukkale
Svah Pamukkale

Pas a vízum
Pokud hodláte jet do Turecka, tak jedině s cestovním pasem (ne pouze s občankou!). Minimální požadavek na cestovní pas je platnost alespoň 3 měsíce po opuštění Turecka. Cestovní kanceláře ale doporučují platnost alespoň na 6 měsíců. Co se týče dětí, tak 1.července 2013 vešel v platnost nový zákon EU, který nařizuje, že každá osoba musí vlastnit svůj cestovní pas nezávisle na věku jedince. Z tohoto zákona plyne, že i každé dítě (i kojenec) musí mít platný cestovní pas!

Turecko je bez víza. Ovšem pobyt nesmí přesáhnout 90 dní v po sobě jdoucích 180 dnech. Pokud přesáhnete stanovenou lhůtu, tak je nutné požádat o prodloužení víza až o 180 dní. O prodloužení lze žádat přímo v Turecku.

Ceny v Turecku
Turecko není drahé. Balená voda (1,5 l) zde stojí 12 Kč, zmrzlina 15 Kč, rajčata (1 kg) za 24 Kč, pivo (0,5 l) za 23 Kč. Ceny v restauracích jsou srovnatelné s těmi českými, a to dokonce i v letoviscích. V Turecku je dokonce běžné, že k hlavnímu jídlu automaticky dostanete pití (zpravidla vodu).

Pitná voda v Turecku
Voda z kohoutku v Turecku je pitná. Ovšem dejte pozor na náhlý přechod na jinou vodu, to může vyvolat střevní potíže. Pokud vypijete litr vody, tak určitě střevní potíže mít nebudete. Nepleťte si Turecko s Egyptem! Turecko je technologicky o pár desetiletí dál, takže zde nedochází k tolika střevním potížím.

Čím v Turecku platit?
Oficiální tureckou měnou je turecká lira. Nejlepší je si vzít sebou eura nebo americké dolary, které směníte takřka všude (hotely, směnárny, banky…). V turistických destinacích s nimi dokonce můžete běžně platit.
Turecká měna má označení TL. Ve směnárnách ji hledejte pod zkratkou TRY. 1 lira se dělí na 100 tzv. kurušů (kuruş, které se značí ykr). TL = 100ykr.

Turecko fotogalerie

Cappadoce
Cappadoce
Istambul
Istambul
Istanbul Dolmabahce
Istanbul, Dolmabahce (empírový palác)
Marmaris
Marmaris

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *