Poznejte romantickou Paříž

Paříž. To jsou uličky Montmartru, honosná sídla Champs-Elysées, poklady Louvru, vznešenost katedrály Notre-Dame a samozřejmě Eiffelova věž – kdo by zmíněná místa vynechal? Zajeďte se podívat do Paříže, třeba jen na víkend!

Procházky Paříží lze těžko zahájit jinde než na náměstí Charlese de Gaulla, stále ještě známém spíš jako L’Etoile (Hvězda) a probíhajícím se v tuctu ulic do různých stran. Prostoru dominuje Vítězný oblouk, přes padesát metrů vysoký monument vystavěný Napoleonem zkraje 19. století.
Bulvár Champs-Élysées vás přivede i na Place de la Concorde, obrovské náměstí známé zvláště díky 23 metrů vysokému obelisku z růžové žuly s pozlaceným hrotem – daru egyptského místokrále. V těsné blízkosti jsou zahrady Tuileries, jedno z poklidných pařížských „odpočívadel“ sousedící s palácovým komplexem Palais de Louvre, bývalým sídlem francouzských králů, dnes útočištěm všech milovníků výtvarného umění. Muzeum Louvre, které tu najdete, patří k největším a nejbohatším na světě.
Věhlasná Leonardova Mona Lisa je nejslavnějším exponátem Louvr, ale vedle ní tu naleznete 25 000 uměleckých děl, včetně restaurované sochy Venuše Mélské, stély babylonského Chammurapiho zákoníku, okřídlené Niké Samothrácké, děl Michelangela, Delacroixe, Rembrandta, Vélazqueze či El Greca. Neméně obdivovaný je i samotný vstup do muzea – velkolepá skleněná pyramida.

Muzeum Louvre
Muzeum Louvre

Cestou kolem Seiny a malebných stánků prodavačů knih, starých tisků či plakátů, dojedete až ke katedrále Notre-Dame (katedrála Panny Marie, dříve Chrám Matky Boží), více než půldruhého století budovaného skvostu středověké architektury s Galerií králů – skoro třiceti sochami táhnoucími se nad vchody nejfotografovanějšího průčelí stavby. Zde papež Pius VII. korunoval Napoleona. Je to domovská katedrála pařížské římskokatolické arcidiecéze, jejíž stavba byla zahájena v roce 1163, nicméně dokončena byla až v roce 1345 (po 182 letech).

Notre-Dame
Notre-Dame

Skoro stejně navštěvovaná je běloučká bazilika Sacré-Cœur v bohémské a umělecké čtvrti Montmartre – jako stvořené pro romantické procházky bezpočtem nádherných uliček s venkovskou atmosférou. Nejsnáze se sem dostanete ze stanice metra Anvers.
Nedaleko je slavný kabaret Moulin Rouge, kde účinkovala Josephine Bakerová, Edith Piaf či Frank Sinatra. Paříží se dá potulovat týdny, a stále budete mít co objevovat, třeba i místa, která nepatří k těm, co bývají na pohlednicích. Malebná čtvrť Marais skrývá starou Židovskou čtvrť, překrásné renesanční domy, Musée Picasso, ale i pověstné obytné náměstí Places des Vosges založené už před 400 lety Jindřichem IV. a zahrnující i dům, v němž bydlel stvořitel hrbatého Quasimoda a galejníka Jeana Valjeana, spisovatel Victor Hugo.

Moulin Rouge
Moulin Rouge

Trochu ve stínu „staré“ Paříže nadále zůstává moderní čtvrť La Défense, plná moderních mrakodrapů. Vévodí jí neskutečných 110 metrů vysoký Velký oblouk (la Grande Arche), který byl vystavěn k dvoustému výročí Velké francouzské revoluce.
Typickou atmosféru domoviny „parisiens“ pocítí úplně na jiných místech – nejlépe v Latinské čtvrti s kostelem Panthéon, Lucemburskými zahradami a nejstarším pařížským mostem Pont Neuf. V této části Paříže se vám město opravdu dostane až pod kůži.

Eiffelova věž
Při cestě do Paříže by nikdo neměl opomenout návštěvu známé Eiffelovky. Eiffelova věž (francouzsky La Tour Eiffel) je celosvětově ocelová věž v Paříži, která je mimořádnou dominantou Paříže. Věž byla postavena letech 1887 – 1889. Do roku 1930, kdy byl dostavěn Chrysler Building (mrakodrap v New Yorku), byla s výškou 300,65 metru nejvyšší stavbou světa. Současná délka včetně antény na vrcholu je úctyhodných 324 metrů. Věž byla pojmenována po svém konstruktérovi Gustavu Eiffelovi.

Eiffelovka měla původně stát jen 20 let. Dnes tady naleznete restaurace, poštu směnárnu, ale také i kino. A nejlepší snímky věže pořídíte z nedalekého Trocadéra.

Eiffelova věž
Eiffelova věž

Cestujte metrem levněji
Když budete cestovat metrem, tak věřte, že je výhodné si zakoupit tzv. carnet, sadu deseti lístků za 12 eur. Při ceně půldruhého eura za běžný lístek ušetříte 3 eura.

Ceny potravin nejsou vysoké
Nákup v pařížských supermarketech (Monoprix, Carrefour) vás rozhodně nezruinuje. Ceny základních potravin se velmi podobají těm českým. Například Čerstvá bageta je jen za 1 euro. S vyššími cenami počítejte u různých prodejců v turistických zónách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *