Jakou měnu do Egypta? Směna, kurz, výběr peněz, ceny

Jakou měnu do Egypta? Kde je nejvýhodnější směnit peníze? Jaký je nejvýhodnější výběr peněz? Jaké jsou ceny v Egyptě?

Jakou měnu do Egypta?
V Egyptě platí egyptská libra (zkr. EGP, v místních obchodech L.E.). Jedna libra se dělí na 100 piastrů (zkr. P.T.). Bankovky jsou v hodnotách od 1 do 200 liber, mince od 1 do 50 piastrů a 1 L.E. Bankovky vypadají tak, že jsou popsané z jedné strany arabsky a z druhé anglicky. Kurz egyptská libry je velmi proměnlivý (spíše klesající). Kurz je cca 1EGP = 1,30 Kč.

V Česku se egyptská libra nedá prakticky nikde sehnat. Ideální bude, když si v Česku směníte české koruny na eura nebo americké dolary. V Egyptě si pak tuto měnu bez problémů směníte na libry (v místní bance nebo směnárně). Banky a směnárny najdete v každém větším městě a turistickém středisku. V Egyptě není problém platit i dolary. S dolary bez problémů zaplatíte služby v hotelu, výlety, dokonce ani na trhu s nimi nebývá problém (maximálně je cena nepatrně vyšší).

Ještě nutno upozornit, že v Egyptě českou korunu nesměníte. Také je potřeba upozornit na to, že vývoz egyptské měny je zakázán. Proto se doklad od nákupu egyptských liber pečlivě schovejte, budete ho potřebovat při zpětné výměně.

Bezhotovostní platby, výběry z bankomatu
Platby bankovní kartou jsou ve většině letoviscích samozřejmostí. Hotovost lze bez problémů vybírat z bankomatů nebo přímo v  bankách. V malých obchůdcích, stáncích, bazarech atd. je však hotovost nutností. Hotovost též budete potřebovat, pokud budete chtít jít na nějakou atrakci.


Ceny v Egyptě
Ceny v Egyptě mile překvapí. V Egyptě je levně! Většina turistů mířících na dovolenou do Egypta využívá All Inclusive zájezdů nebo zájezdů s plnou penzí. Pokud je to i Váš případ, potom se Vás ceny potravin v Egyptě moc netýkají. Pojďme si ale přesto říct, jaké tam jsou přibližně ceny: jídlo v levné restauraci 100,- Kč, pivo v restauraci 0.5 l  36,- Kč, chléb 8,- Kč, Coca-Cola 0.33 l 10,- Kč…

Smlouvání
Smlouvání v malých obchůdcích a na tržištích je naprosto běžné a očekávané. Odmítnutí smlouvat, dokonce může znamenat urážku obchodníka! Připravte se na to, že první cena bývá klidně i 4x vyšší. Neváhejte obchodníkovi ukázat záda, pokud odmítá cenu srazit na minimum. Vyděláte na tom!

Spropitné
Spropitné v Egyptě je poměrně dost vyžadováno, dokonce i za nevyžádané služby. Pokud odmítnete zaplatit spropitné v hotelu, může se k vám personál chovat minimálně odměřeně. Za odnos zavazadel a podobné služby se spropitné pohybuje v řádu jednotek L.E. Spropitné dávejte až po poskytnutí služby, nevyžádané služby odmítejte a neplaťte za ně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *