Poloostrov Yucatán

Yucatán, poloostrov, který nabízí nejen mystiku mayské kultury, archeologické památky, ale i překrásné pláže Karibiku, tajemné jeskyně v džungli, bezpečnost a celoročně vynikající klima. Yucatán nabízí příjemnou dovolenou u moře.

Mnoho mayských dovedností v období zhruba mezi lety 300-800 našeho letopočtu předčilo dobu a mnoho staletí (astronomie, architektura, matematika, umění). Dalších několik set let probíhal civilizační úpadek „korunovaný“ počátkem 16. století, kdy Mexiko dobyli Španělé. Hrdost na své předky je ale cítit z téměř každého obyvatele Yucatánu dodnes. Ostatně celých 95% zdejších domorodců se označuje za Maye a někteří ze starší generace ovládají jeden z mayských jazyků.
A v mayském duchu se zřejmě bude odehrávat i část vaší dovolené, pokud se ovšem neusadíte například v Cancúnu, a nestrávíte tak celou dovolenou sice v hotelovém i plážovém luxusu, ale přeci jen trochu nudně. Cancún, leží na pobřežním výběžku, může se pochlubit řadou plážových hotelů na Boulevard Kukulkan, třídě dlouhé 20 kilometrů s nejvyšším počtem hotelových pokojů v celém Mexiku.
Vy se vydejte po menších lokalitách, archeologických nalezištích, památkách a dalších letoviscích.
Jedním z divů světa, kam se musíte vydat, jsou vnitrozemí ležící, nejznámější a nejdůkladněji odkryté mayské ruiny Chichén Itzá, kam vás každá cestovní kancelář doveze za 100 amerických dolarů. Při průvodcově vyprávění budete doslova žasnout – právě zde vládla krutost, tady tekly proudy lidské krve, přinášely se oběti bohům. Dominantou Chichén Itzá je pyramida Opeřeného hada, známé též pod názvem El Castillo. Na vrchol devítistupňové pyramidy vedou čtyři schodiště, uspořádaná ve směrech světových stran a lemovaná balustrádou v podobě hada. Ve dnech jarní a podzimní rovnodennosti, 21. března a 21. září, dopadá slunce na hlavní schodiště tak, že vzniká dojem, že had se plazí z chrámu dolů.

Yucatán El Castillo
Yucatán El Castillo

Ne tak slavné a velké, přesto hojně navštěvované, jsou i mayské památky u městečka Tulum, které je snad nejfotografovanějším místem Yucatánu. Zde se ruiny mayských chrámů rozkládají mezi palmami, přímo nad bělostnými plážemi a nekonečně azurovým Karibikem. Společníky vám tady budou dělat desítky leguánů, kteří se líně procházejí mezi ruinami a pózují turistům.

Yucatán Tulum
Yucatán Tulum

Další unikát skrývá Yucatán pod zemí. Tím je nekonečný labyrint podzemních řek a jezer, kterému se zde říká cenoty. Ty jsou jedním z nejúchvatnějších potápěčských míst na Zemi. Do cenotů se hrnou i šnorchlující turisté, aby při zanoření obličeje spatřili jeskynní nádheru a kupříkladu v jedné z nekrásnějších a mimořádně fotogenické jeskyně Xlacah i hejna ryb.

Hlavním městem i dopravní tepnou je Mérida, založená v roce 1542. Právě zde vzdorovali Mayové španělskému dobývání nejdéle, a možná právě proto v Méridě potkáváte na ulicích nejvíce přímých mayských potomků. Poznáte je celkem jednoduše podle tradiční bílé blůzy a výšivkami kolem krku.

Yucatán Mérida
Yucatán Mérida

Pro změnu nejpoklidnějším a poslední roky stále populárnějším letoviskem se stává pobřežní městečko Playa del Carmen. Je v něm maximálně bezpečno, na což dbají nekompromisní, ale sympatičtí policisté i plavčíci na plážích.
Jeho středem je 5. avenue, 2 kilometry dlouhá ulice plná barů, kaváren, restaurací a obchůdků se suvenýry, kde to žije ve dne i v noci. Stačí ale zahnout do jedné z bočních ulic a posadit se do pravé mexické hospody, kde vás neuvěřitelně pohostí za slušnou cenu. I pláže zde mají překrásné a skvěle udržované!
Odtud je to pár desítek minut autem do dvou zábavních parků Xel-Ha (větší) a Xcaret, které byste určitě, zejména pokud jste na dovolené s dětmi, měli navštívit. Tobogany, řeka s proudy, kterou si projedete na nafouknutých duších, akvária, skluzavky a vrcholem je bezpochyby plavání s přítulnými delfíny.

Několik zajímavostí

  • Turistická sezóna zde začíná v prosinci a končí v květnu. Mimo sezónu je sice víc vlhko a občas sprchne, zato je zde daleko méně turistů.
  • V Playa del Cermen najdete českou potápěčskou základnu, stejně jako cestovní kancelář, která vás za rozumnou cenu a se skvělým servisem, doveze kamkoli budete chtít.
  • Mexické jídlo, které nikdy nezklame, jsou placky buritos.

Užijte si nádhernou dovolenou, užijte si Yucatán!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *