Dovolená Řecko

Každým rokem plánují Češi dovolenou u moře, s modrým nebem, sluncem a písčitými plážemi. Jednou z nejpůvabnějších destinací pro takový pobyt bylo a stále zůstává Řecko – země nebývalých přírodních krás a antických památek. Věřte, že dovolená v Řecku je pro Vás to pravé!

Podívejte se na některý z řeckých ostrovů
Možností, co v Řecku navštívit, je nespočet. Jedny z nejatraktivnějších míst jsou řecké ostrovy se svými písčitými plážemi a rozmanitými památkami: notoricky známá a navštěvovaná Kréta, Zakynthos, který je nejslunnějším ostrovem v celém Řecku, Rhodos, kde se mimo jiné nachází zajímavé stavby z dob Johanitů, Kypr, Korfu a mnoho dalších. Můžete například absolvovat výlet lodí za karevetami, což je zajímavý výlet, na který budete dlouho vzpomínat.

Jisté je, že milovníci přírody, architektury, ale i dobrodružství si přijdou na své. Pokud však přírodě tolik neholdujete a radši objevujete v cizích zemích kulturu, měli byste zvážit návštěvu jednoho z překrásných řeckých měst. Jako první se samozřejmě nabízí Athény, hlavní město Řecka, které se nachází na poloostrově Attika poblíž Sarónského zálivu.

Antické památky
Athény dýchají historií a památky jsou zde skoro na každém kroku, ale přesto jsou metropolí rozmanitou – můžete zde najít antické stavby, jako je samotná dominanta Athén Akropolis, stejně jako moderní řeckou architekturu. Muzea, divadla, dobré jídlo, to vše je samozřejmostí. Turisticky atraktivní jsou ale i jiná města, například Soluň, která je druhou největší metropolí, Patras, kde se každý rok koná jeden z největších karnevalů Evropy, Pireus či Heraklion, hlavní město ostrova Kréta.

Pořiďte si levnou dovolenou v Řecku
Nejjednodušší způsob, jak si takovou dovolenou zařídit, je přes některou z cestovních kanceláří, které pobyt v Řecku nabízejí. Ušetřit lze pak několika způsoby – buď můžete využít nabídky ubytování ve studiích či apartmánech, ve kterých je i kuchyně, a vařit si sami, nebo vsadit na „last minute“ pobyty a vybrat si na poslední chvíli. Anebo si kupte „first minute“ zájezd, kupte například v lednu a ušetříte dost peněz. Taková dovolená vyjde relativně levně a rozhodně stojí za to.

Další variantou je využít stále vzrůstajícího trendu pronajímání apartmánů místo hotelových pokojů přes internet, což je ideální způsob pro ty, kteří se nechtějí vzdávat luxusu hotelových pokojů a chtějí zažít obdobné pohodlí, ale levněji.

Autem na vlastní pěst
Někteří turisté si v Řecku zapůjčí auto a udělají si výlet podle svých představ. Můžete se například podívat na pláž Navagio z vyhlídky dolů, myslíme si, že je mnohem krásnější. Ostrov Zakynthos je malý, takže se dá krásně na vlastní pěst projet autem. Nejlepší na tom je ta skutečnost, že jste svým pánem. Auta jsou k zapůjčení téměř všude. Zakynthos je klidný ostrov, kde jsou klidné menší pláže. Autem můžete projet i další řecké ostrovy – Kréta, Eúboia, Lesbos, Rhodos, Chios, Kefalonia, Korfu, Lemnos, Sámos, Naxos, Thásos, Karpathos, Páros, Amorgos, Aegina

Řecká kuchyně
V Řecku se vaří mnoho vynikajích pokrmů, které musíte ochutnat. Skoro v každém jídle se používá olivový olej, též rajčata, artyčoky, cibule, česnek, olivy, cukety, sýr (ovčí a kozí)… A též samozřejmě čerstvé ryby. Můžete ochutnat Pastisjo (nákyp s mletým masem, makaróny, bešamel), Briam (zapečené rajčata, cukety a brambory v tomatové omáčce), Oktapodi – (mořská specialita: grilovaná chobotnice, vařená s přílohou nebo studená) nebo pokrm Brizola (maso podobně upravené jako biftek). V řeckých přimořských letoviscích je nespočetně taveren, restaurací i malebných kaváren, které vás určitě nezklamou.

Jaká je v Řecku měna?
Řecko mělo v minulosti měnu, která se nazývala drachma. V současnosti se ale v celém Řecku v rámci EU platí eurem. České koruny si snadno směníte ve směnárnách, které jsou takřka všude. Peníze si můžete směnit i v hotelu, kde budete ubytováni. Také lze měnit peníze rovnou na letištích. V Řecku jsou běžně přijímány platební karty Visa, Mastercard nebo American Express. Ve větších městech jsou běžné i bankomaty.

Postačí občanský průkaz?
Chystáte se na dovolenou do Řecka a nevíte jaké cestovní doklady budete potřebovat? Pokud cestujete na dovolenou do Řecka, tak Vám stačí občanský průkaz (platný!). Občanka stačí i na  cesty na Kypr. Na dovolenou do Řecka můžete vyrazit samozřejmě i s platným cestovním pasem. Dejte ale pozor na to, aby měl platnost nejméně 90 dnů po plánovaném návratu!

Nyní nezbývá nic jiného, než Vám popřát krásnou dovolenou v Řecku.

Mykonos
Mykonos
Parthenon Atheny
Parthenon Atheny
Rhodos
Rhodos
Santorini
Santorini
Zakynthos
Zakynthos

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *