Dovolená v Egyptě

Kdo touží po dovolené strávené v exotické zemi, nemusí překvapivě cestovat zas tak daleko. Za pouhé čtyři a půl hodiny strávené v letadle se totiž může ocitnout v horké písečné krajině s teplým mořem a starověkými památkami – v Egyptě.

Příroda
Ačkoli to může znít překvapivě, i v pouštním biotopu se dá najít plno života. V Rudém moři se to hemží rybami, mořské dno je pokryto pestrobarevnými korály a díky průzračné vodě se všemi těmito krásami můžete kochat při potápění. Opomenout nesmíme ani turisty milované velbloudy, kteří jsou známou atrakcí. Je nutné si ale uvědomit, že nejpříjemnější počasí je pro nás zhruba od října do listopadu a od února do dubna; v zimě se dočkáte chladnějších teplot okolo 20°C, v létě je pak radno připravit se na mnohdy extrémní teploty přesahující až 40°C.

Památky
V Egyptě najdeme množství světoznámých památek, z nichž mnohé se dochovaly z dob tisíců let před naším letopočtem. Jako první místo k navštívení se nabízí hlavní město Káhira se svými 16 miliony obyvateli, zaprášenými ulicemi, islámskou architekturou ze středověku, trhy, muzei a neopakovatelným půvabem.

Pyramidy v Egyptě
Pyramidy v Egyptě

Snad nejznámější památkou jsou egyptské pyramidy v Gíze, jeden ze sedmi divů světa. Najdete zde nejstarší Cheopsovu pyramidu, vysokou 137 metrů, společně s Chefrónovou a Menkauerovou pyramidou, mnohými dalšími chrámy a menšími pyramidami, a v neposlední řadě také obrovskou Sfingu vytesanou z jediného kusu kamene.

Rozhodně byste si neměli nechat ujít chrám v Luxoru, který byl vystaven 1400 let př. n. l. za účelem oslav svátku Otep, ale později byl využíván i křesťany či muslimy.

Sfinga v Egyptě
Sfinga v Egyptě

Chrámový komplex v Karnaku byl budován dva tisíce let v kuse různými panovníky a většina staveb byla zasvěcena bohu Amónovi.

Další zajímavou památkou je Údolí králů – pohřebiště, které proslulo hlavně hrobkou krále Tutanchamóna, která jako jedna z mála hrobek v historii odolala vykradačům hrobů a zachovala se tak pro naši generaci, či klášter svaté Kateřiny na Sinajském poloostrově, kde měl Mojžíš přijmout od Boha desatero přikázání. Tím výčet památek rozhodně nekončí.

Egypt má zvláštní atmosféru, ať už díky drobným neobvyklostem jako všudypřítomné smlouvání nebo naprosto odlišné přírodě, ale rozhodně se vyplatí ho navštívit.

Potápění a šnorchlování v Rudém moři
Šnorchlování a potápění v Rudém moři je dobrý nápad. Takový výlet vás vyjde mnohem levněji, než do jiných potápěčských lokalitách (Maledivy apod.). Na dně Rudého moře jsou nádherné korály, zajímavé mořské ryby a želvy. Na dně Rudého moře je i dost starých vraků lodí, které jsou díky mělkosti místních vod bez problému přístupné.

Káhira
Káhira

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *