Dovolená Tunis – přímořské letovisko Tabarka

Mysleli jste, že severní polovina Afriky je jen samý písek – zkrátka nekonečná, pustá poušť? Přímořské letovisko Tabarka vás rozhodně vyvede z omylu. Jeďte sem na dovolenou a uvidíte, že je zde nádherně.

Pokud na taberském letišti přistanete v noci, zřejmě si půvaby města příliš nevychutnáte. Když ale ráno vyjdete na terasu hotelového pokoje, vyjeví se v celé své kráse – přímo před vámi zlatavé pláže, azurově modré Středozemní moře a okolo zvlněná krajina prorostlá zelenými lesy. Jedním slovem romantika!

Přístavní městečko Tabarka leží na severozápadě Tuniska, nedaleko alžírských hranic. Oblasti se přezdívá korálové pobřeží. Stačí nakouknout do prvního krámku – a bude vám to hned jasné. Tolik šperků z červeného korálu pohromadě jste zaručeně ještě neviděli. Dámy, odoláte pěknému náhrdelníku?

Tabarka je pro své půvaby oblíbeným cílem tuniských novomanželů. Už tento samotný fakt musí být zárukou skvělé dovolené u moře.

Dominantou, kterou nemůžete přehlédnout, je Janovská pevnost ze 16. století. Pne se vysoko nad městem a původně sloužila jako útočiště tureckých pirátů. I když se do pevnosti pravděpodobně nebudete moci podívat (je pro veřejnost uzavřena), okoukněte jí alespoň zvenčí. Odměnou vám též bude úžasný pohled na celou Tabarku a přilehlé moře. Jestliže se vydáte promenádou směrem z města, brzy narazíte na zdejší raritu, okrově zbarvené skalní útvary zvané Jehly. Poskytují příjemný stín a občas na kůži pocítíte i osvěžující mořskou vodu – jak se vlny tříští o skály.

Tabarka
Tabarka

V centru samotné Tabarky samozřejmě nechybí ani tržiště, typické pro většinu muslimských měst. Doslova za pakatel tady pořídíte koření všech barev a chutí, ovoce, zeleninu nebo třeba oblíbené „chroupání“ místních i turistů – neloupané mandle. Dámy, které dávají přednost přírodnímu barvení vlasů, určitě rády sáhnou i po staré dobré heně.

Cestujete-li do Tabarky také s dětmi, určitě uvítáte, že každý hotel má svůj bazén a nabízí bohatý program nejen pro nejmenší, ale i spoustu zábavy a sportovního využití pro dospělé. Můžete se třeba potápět, projet na koni, užít si plavbu po moři. Nutno podotknout, že Tabarka je také známým a vyhlášených golfovým střediskem.

Zdá se vám, že během roku svoje tělo „trápíte“ až moc na dovolené toužíte hlavně po relaxu? V tom případě navštivte centrum thalassoterapie, kde vám „ušijí“ kúru doslova na míru – od masáží až po koupele v aromatickém bahně. Zkrátka nepřijdou ani milovníci kultury. V létě se město vlní v rytmu hudby, koná se zde jazzový festival.

Pobyt si můžete spestřit i výletem. Navštivte například malebnou horskou vesnici Aïn Draham, kde nakoupíte krásné dřevěné a proutěné zboží, nebo archeologické naleziště Bulla Regia, ruiny starého římského města vybudovaného ve 2. a 3. století. Skvostná jsou zejména podzemní obydlí zdobená mozaikami. O kousek dál si můžete prohlédnout také vykopávky města Chemtou, kde staří Římané těžili žlutý mramor.

Je Tunis pro turisty bezpečný?
Možná máte obavy, zda se do této části světa vydat. Můžeme vás ujisti, že můžete být bez obav, v Tunisku vládne klid, místní obyvatelé jsou velmi milí a uvítají vás přívětivými úsměvy. Věřte, že zde zažijete pohodu, ze které budete čerpat ještě dlouho po návratu domů.

Tabarka = zelený ráj
V kopcích za Tabarkou se pěstuje korkový dub – poznáte ho podle pásů ořezané kůry. Rostou zde olivovníky, kaparovníky, oleandry i ibišky. Pokud jste spíše na sukulenty, určitě vašemu zraku neujdou bohatě rostoucí tlustice.

Místní speciality
Místní pochoutkou je třeba kuskus se zeleninou a jehněčím masem nebo smažené taštičky briky plněné vejcem a tuňákem. Dopřejte si i speciality z čerstvě ulovených ryb a plodů moře. A určitě ochutnejte tuniské víno, které je opravdu velmi lahodné.

Nezapomeňte na suvenýry
K oblíbených suvenýrům patří kromě šperků z korálu tradiční malované keramické talíře nebo nádobí z olivovníkového dřeva. Při nákupu smlouvejte, jak je v arabských zemích zvykem.

Čím se v Tunisku platí?
Do Tuniska si přivezte ideálně eura, která směníte v hotelu nebo v bance za dináry. Jeden dinár je asi 12 Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *