Dovolená Nový Zéland

Vypravte se na dovolenou do míst, která patří k těm nejčistším na světě. Poznejte Zemi dlouhého bílého mraku, jako souostroví v Pacifiku přezdívají jeho původní obyvatelé Maorové – Aotearoa. Zelený ostrov, Nový Zéland vás určitě nezklame.

Cítíte, že nutně potřebujete pohodovou dovolenou? Máme pro vás bezva tip! Vydejte se na dva hlavní zélandské ostrovy, Severní a Jižní, které se rozprostírají jihovýchodně od Austrálie. Jistě, z Čech je tahle destinace poněkud z ruky, ale stojí za to! Cesta sem trvá letecky dlouhých 22 hodin, ale věřte nebo ne, zdejší panensky čistá příroda vám vaše putování několikanásobně vynahradí… Na Zélandu se totiž pokocháte neobyčejným pohledem na kopce se sytě zelenou trávou, na sopky, blankytně modré moře i na zasněžené vrcholky velehor.

Nový Zéland
Nový Zéland

Souostroví vás uchvátí panensky čistou přírodou
A také si zde prohlídnete unikátní jeskyně i řadu pozoruhodných druhů zvířat a rostlin, které nikde jinde na světě neuvidíte. Například? Nelétavý pták kivi, papoušek kakapo, červeně kvetoucí stálezelená rostlina pohukawa anebo strom kauri. Nový Zéland je zkrátka zemí přírodních klenotů, které se vyplatí vidět na vlastní oči! A co vás čeká na Severním ostrově? Především sopky (nejvyšším vrcholem je Ruapehu s výškou 2797 metrů), z nichž některé jsou stále ještě činné a které ostrovu vysloužily jeho přezdívku – Ostrov ohně. Kromě sopečných vysočin tu objevíte i překrásné zátoky s písčitými plážemi a úrodné nížiny, na kterých místní pěstují hlavně obiloviny, brambory a vinnou révu. S tou se ostatně setkáte také na druhém Jižním ostrově – na takzvaném Ostrově ledu. O jeho přezdívku se pro změnu postaraly zasněžené vrcholky hor pokryté ledovou krustou. Nejen hory (nejvyšším bodem je zde Mount Cook o výšce 3724 metrů) se však podílí na dokonalém koloritu krajiny Jižního ostrova. Jako hotový zázrak přírody tu na vás totiž zapůsobí i horská jezera s křišťálově čistou vodou a divoké řeky, které mohou ti nejodvážnější návštěvníci ostrova dokonce sjíždět.

Ruapehu
Ruapehu

Za návštěvu stojí i města Wellington nebo Auckland
Milovníci adrenalinu by si tu však měli vyzkoušet i horolezectví nebo například bungee jumping – volný pád z výšky 120 metrů. Nicméně klidnější turisty potěší spíše prohlídka některé ze zélanských jeskyní, návštěva botanické zahrady v hlavním městě Wellington anebo výlet do Aucklandu a jeho akvária s antarktickou expozicí se zástupy roztomilých tučňáků. Z malebného přístavního městečka Kaikoura na severozápadu Jižního ostrova se zase dá podniknout celodenní výlet za velrybami. Pro většinu lidí to bude nepochybně zážitek na celý život.

Wellington
Wellington

Maják Castlepoint
Vysoko na skále poblíž hlavního města Wellington můžete obdivovat pozoruhodný maják Castlepoint. Měří úctyhodných 23 metrů. K zdejšímu pobřeží Wairarapa ho přivezli lodí obyvatelé Wellingtonu v roce 1913, nahoru na útes pak maják vytáhli za pomoci koňů. Z slunného počasí se z tohoto útesu dočkáte úžasného výhledu do kraje.

Castlepoint
Castlepoint

Park Tongariro
Za návštěvu stojí také Tongariro na Severním ostrově Nového Zélandu. Jedná se o nejoblíbenější a nejstarší národní park, navíc o čtvrtý nejstarší na celém světě. Park byl otevřený v roce 1887 a dostal se dokonce na seznam světového dědictví UNESCO. Tongariro je známé především svými vulkány. Nejvyšší dva se jmenují Ruapehu (2797 metrů) a Ngauruhoe (2291 metrů).

Ruapehu
Ruapehu

Počasí na Novém Zélandu
Nový Zéland se nachází na jižní polokouli, což znamená, že roční období jsou zde přesně obráceně než v Evropě. Jaro – září až listopad, léto – prosinec až únor, podzim – březen až květen, zima – červen až srpen.

Počasí je zde pochopitelně ovlivňováno přímořským klimatem, které ovlivňuje i teploty. Například v  Aucklandu je podobné počasí jako v Česku, akorát s tím rozdílem, že v zimním období nemrzne ani nesněží. V Queenstownu (jih ostrova) je o 5 – 10 °C méně. V zimním období tady sněží, je zde i velké lyžařské středisko.

Měna na Novém Zélandu
Na Novém Zélandu je měna novozélandský dolar (zkr. NZD). Jednotkou je 1 cent. Mince mají hodnoty 10, 20 a 50 centů plus 1 a 2 dolary. Bankovky pak 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů. 1 NZD je cca 19 Kč.

Na Novém Zélandu se dá běžně platit platebními kartami (MasterCard, Visa…), a to i velmi malé částky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *