Francouzské město Remeš

Na severovýchodě Francie najdete Remeš, skutečně překrásné město, kde si můžete po návštěvě památek vychutnat ty jediné pravé „bublinky“. Co si sem zajet na poznávací zájezd?

Vítejte v kraji, který dal světu skvělé šampaňské a ardenskou šunku a kam turisty vábí gotická katedrála Notre-Dame. Vedle ní vyhlíží jako nedochůdče i její pařížská jmenovkyně. Jsme v Remeši (francouzsky Reims), v srdci francouzského regionu Champagne-Ardenne.

Notre-Dame
Katedrála Notre-Dame

Od roku 496 do roku 1825 se v Remeši uskutečnilo 24 korunovací. Asi ta nejdůležitější korunovace proběhla v Remeši 17. července 1429, kdy se králových výsad dostalo Karlu VII., a to za účasti Johanky z Arku, která v čele francouzských posil zahnala u Orleánsu Angličany, a způsobila tak vítězný obrat v průběhu stoleté války.
Chrám Matky Boží v Remeši dodnes uchvacuje návštěvníky svojí monumentálností i čistotou slohu a také neobyčejně bohatou sochařskou výzdobou – historici spočítali, že uvnitř stavby a na jejích vnějších portálech je umístěno neuvěřitelných 2300 soch. Usmívající se anděl, nejznámější socha, se tyčí nad levých severním portálem. Pozornost ale poutá i orloj z 15. století s lunárním kalendářem a proslulá modrá mozaiková okna, kterými vyzdobil hlavní kapli slavný malíř 20. století Marc Chagall.
Remeš je město, které opakovaně vstupuje do dějin. Dne 7. května 1945 v ranních hodinách zde generál Alfred Jodl podepsal bezpodmínečnou kapitulaci nacistického Německa, jelikož právě do Remeše umístil, svůj hlavní stan vrchní velitel vojsk západních spojenců Generál Dwight D. Eisenhower. A o 17 let se pak přímo tady v katedrále se uskutečnila symbolická usmiřovací schůzka tehdejšího francouzského prezidenta Charlese de Gaulla s jeho německým protějškem Konradem Adenauerem.
Přestože bylo město v průběhu obou světových válek téměř zničené, dnešní Remeš je jako ze škatulky. K návštěvě láká také románsko-gotická bazilika Saint-Rémi, pohřebiště prvních francouzských králů, a Palais du Tau.
Město, jehož památky jsou na seznamu UNESCO, má ještě jeden poklad, a to hrozny, ze kterých se vyrábí legendární šumivé víno. O zrodu šampaňského se uvádí neuvěřitelné množství různých historek. Podle té nejznámější vzniklo díky náhodě. Mnich Pérignon převážel na konci 17. století svoje víno, cestou se pak vinou nechtěného kvašení v nápoji vytvořily neodstranitelné bublinky…
V Remeši dneska sídlí zásadní většina nejúspěšnějších výrobců šampaňského, kteří pracují pouze se třemi odrůdami – Chardonnay, Pinot Noir čili Rulandské modré a Pinot Meunier, tzv. Mlynářka.Výroba vín je hotová alchymie, ale ve sklípcích jistě naleznete dost ochotných Francouzů, kteří vám vše – a názorně – vysvětlí.

Zajímavosti, tipy
Podle údajů výrobců šampaňského se každý rok po celém světě prodá až 300 milionů lahví. Víc než polovinu spotřebují Francouzi – na každého obyvatele ročně připadnou víc než tři lahve.

V regionu Champagne-Ardenne si přijdou též na své gurmáni. Mezi vyhlášené speciality patří ardenská vepřová šunka. Tři týdny se solí, další tři týdny louhuje, týden zraje, týden se udí na větvičkách jalovce a nakonec se ještě znovu nasucho solí. A chybět nesmí tajemná směs ardenského koření.

V Remeši po emigraci z Československa v roce 1975 působil na remešské univerzitě jako hostující profesor český spisovatel Milan Kundera, dnes vážený občan Paříže.

Čerstvý humr a sklenka pravého šampaňského. Co víc si přát? To si můžete dopřát v Remeši.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *