Italské město Verona

Brána do Itálie či město milenců, tato přízviska si vysloužila půvabná Verona, metropole na mohutné řece Adiege. Vydejte se sem na poznávací zájezd.

Podobně jako jiná italská města leží také Verona na antických základech, a proto zde můžete obdivovat třeba Arenu, která je hned po římském Koloseu a amfiteátru v Capui třetí největší arénou na světě. Dnes ale nahradily krutou podívanou operní či divadelní představení. Arena leží na rozlehlém náměstí Piazza Bra a projdete-li jeho kamennou branou, která je zachovalou památkou opevnění města, prohlédněte si například renesanční kasárna, kde sídlila benátská stráž, nebo radnici v klasicistním stylu.

Verona Arena
Verona Arena

Turisty oblíbeným náměstním je Piazza delle Erbe, v jehož středu trůní skvostná kašna Fontana di Madonna Verona. Mezi ty nejznámější zdejší stavby patří středověké městské sídlo obchodnického cechu Domus Mercatorum. Pokud toužíte po nezapomenutelném pohledu na město, vystupte na Torre del Gardello, což je věž ze 14. století. Naskytne se vám nádherný výhled.
V její těsné blízkosti se tyčí sloup ozdobený sochou okřídleného lva a působivý palác Pallazo Maffei, který je spolu se šesti sochami z antické mytologie na svém lodžii právem považován za mistrovské dílo baroka. Zastavte se též před před Cassa Mazzanti, renesanční budovou, jejíž fasádu zdobí krásné fresky s mytologickými motivy.
Pouze pár kroků od náměstí, v úzké uličce Via Cappello, stojí dům s mramorovým balkonem a popisným číslem 27. Právě sem zasadil William Shakespeare svou snad nejslavnější tragédii – příběh o nenaplněné lásce potomků znesvářených rodů Monteků a Kapuletů – Romeo a Julie.
Dále vás určitě zaujme bronzová socha nejslavnější ženské postavy Shakespearových děl.
Do svého cestovního plánu zahrňte další známé náměstí, a to Piazza dei Signori, které lemují důstojné paláce a jehož střed zdobí socha básníka Danta Alighieriho.

Piazza dei Signori
Piazza dei Signori

K městu patří neodmyslitelně také starobylé mosty, které se klenou přes řeku Adige, jen v centru jich naleznete celkem deset. Těmi nejznámnějšími jsou Ponte di Pietra a Ponte Scaligero. Ten byl postaven ve 14. století, ale ke konci druhé světové války utrpěl značné škody, tehdy ho na ústupu vyhodili do povětří něměčtí vojáci. Velké množství materiálu se naštěstí zachránilo, a tak byl most po válce zrekonstruován. Je oblíbeným výletním místem a právě po něm dojdete k majestátní pevnosti z červených cihel, která se jmenuje Castelvecchio. Tato stavba ze 14. století měla stejně jako celé město Verona pohnutou historii. Bývala honosnou rezidencí, ale také pevností a muničním skladem. V pozdější době pak kasárnami a dokonce vojenskou akademií, až v minulém století se stala městským muzeem, a tím je dodnes. Můžete zde obdivovat na čtyři stovky velmi vzácných uměleckých děl.
Verona je skutečně pestrou směsicí archtektonických stylů a prohlédnout si všechny její památky během jediné dne je takřka nemožné. Zastavte se alespoň na skok před románským kostelem San Zemo Maggiore, který stojí na okraji historického centra.
Večer si pak můžete odpočinout třeba v některé z taveren a nad italským vínem a lahodným jídlem probrat dojmy z tohoto překrásného města.

Pěšky, nebo na kole
Historické centrum Verony je velmi kompaktní a pěšky dostupné, ale můžete ho „zdolat“ i na kole. Existuje zde hned několik půjčoven bicyklů. Jedno ze stanovišť naleznete přímo na náměstí Piazza Bra.

Tip na jídlo
Gnocchi, to je klasika zdejší kuchyně. Dostanete je v mnoha podobách, např. s dýní, špenátem a pravým parmazánem. Zapíjet můžete chutným italským vínem.

Verona
Verona

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *