Lyžování v Alpách

Francie přitahuje v každé roční době. Jarní Paříž, léto na Azurovém pobřeží, podzimní vinice v kraji Beaujolais. A v zimě? No přeci Alpy! Francouzské Alpy jsou lyžařský ráj. Jen v oblasti Tří údolí je na 300 sjezdovek. Hřebeny hor, divoké soutěsky, horská jezera i plesa, to vše patří k Alpám.

Sníh ve francouzských Alpách drží nejméně do dubna, proč tedy nezakončit lyžařskou sezonu právě zde? Ostatně, zkušení sjezdaři tvrdí, že nejlepší lyžování je právě ve Francii. Jedním z důvodů je to, že zimní střediska se zde nevyvinula ze stávajících vesnic, ale stavěla se rovnou pro lyžařské potřeby. Z ubytovacího zařízení se tak často dostanete rovnou k lanovce či přímo na sjezdovku a u jediné rozhodně nemusíte zůstat. Francouzské lanovky a vleky měří dohromady více než 3 000 kilometrů, pro sjezdovou turistiku je zde příležitostí opravdu hodně.

Tři údolí najednou
Hned tři údolí v jediném dni poznáte v letovisku Les Trois Vallées (překlad Tři údolí), vůbec největší souvislé lyžařské oblasti na světě. Celkem 330 sjezdovek měří dohromady přes 600 kilometrů, jednotlivá centra propojuje 180 vleků a pozemních, sedačkových i kabinových lanovek. Vyhledávaný skiareál Val-Thores je s 2 300 metry nadmořské výšky nejvýše položeným lyžařským střediskem Evropy a oblíbeným místem snowboardistů a výletníků na sněžnicích. A též na sáňkaře se v oblasti Tří údolí myslí – na čtyřech sáňkařských dráhách můžete zažít i atraktivní večerní jízdy. Skiareál Val-Thores zaručuje díky své poloze skvělé lyžařské podmínky až do začátku května.

Val-Thores
Val-Thores

Ze sjezdovky na likér
O dostatek sněhu se nemusí bát ani ti, kdo zamíří na svahy Mont Blancu, nejvyšší hory Alp i starého kontinentu. Na Mont Blancu není žádnou vzácností překrásné zvíře s dlouhýma rohama, které se nazývá kozorožec. Přilehlé letovisko Chamonix má úctyhodnou tradici, už v roce 1924 se zde konaly první zimní olympijské hry v historii. Skvostné pohledy na masiv Mont Blancu a alpské ledovce se vám naskytnou, když z Chamonix zamíříte k vrcholu Aiguille du Midi. Vyveze vás tam kabinová lanovka překonávající největší převýšení na světě – z nástupní stanice ve výšce 1 037 metrů se dostanete na vyhlídkovou plošinu ve výšce 3 777 nad mořem.
Přes proslulost Tří údolí a malebnost Chamonix však bývá za hlavní město Alp považován Grenoble. Město je doslova obehnáno trojicí pohoří, jež dávají za pravdu výroku rodáka Stendhala, že na konci každé se vypíná nějaký kopec. Pokud budete mít hor až nad hlavu, zajděte si do některé z kaváren a ochutnejte legendární chartreuský likér – vyrábějí ho mniši z horského kláštera nad Grenoblem ze 130 bylin. Jeho přesné složení je samozřejmě tajné.

Mont Blanc
Mont Blanc

Výlet po kolejích k ledovci
Ze Chamonix si můžete udělat nezapomenutelný výlet vlakem na největší francouzský ledovec Mer de Glace. Navštívit můžete i jeskyni nabízející unikátní pohled na ledovec zevnitř. Z nádraží se sem dostanete maximálně za 20 minut.

Mer de Glace
Mer de Glace

Sýry po savojsku
Už stovky let se zemědělci kolem Mont Blancu orientují na chov skotu a produkci mléka, z něhož vznikají typické savojské sýry. Nejznámější je sýr Beaufort zrající už šest měsíců ve sklepích vysoko v horách.

Užijte si dovolenou a lyžovačku v Alpách!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *