Moderní Singapur

Singapur je jedno z nejčistších, nejzelenějších, nejmodernějších, nejvyspělejších a nejhustěji zalidněných měst ve světě. Patří také k nejdůležitějším křižovatkám planety. Singapur prostě musíte vidět!

Singapur na jeden den
Singapur je město fantastické a fascinující a vidět ho stojí opravdu za to! K tomu, abyste v tomto městě „prošmejdili“ každý kout, potřebujete hodně dní. Omrknout ho ovšem stačíte i za jeden jediný den. Pokud Singapur není cílem vaší dovolené, ale zdejší letiště Changi je pouze přestupní stanicí na vašich cestách mezi Evropou, Asií a Austrálií a vy máte navíc několik hodin k dobru, vydejte se na malý poznávací výlet. Z letiště jezdí metro, které vás do centra Singapuru doveze za půl hodiny – přímo na hlavní silnici Orchard Road, jednu z nejznámějších nákupních zón Asie. Tady pak nastupte do autobusu Hop-on, a máte město jako na dlani.

Název Singapur
Jeho název pochází ze sanskrtu a znamená Lví město. Proč právě to, vyprávějí dvě legendy. První malajská hovoří o tom, že sumaterský princ spatřil v džungli na ostrově Temasek (tehdejší Singapur) lva. Považoval to za dobré znamení, a tak na Temaseku založil město, které pojmenoval Singapur. Druhá legenda odkazuje na Merliona, mořského lva, který zachránil Singapur před ničivou bouří. Od té doby je Merlion symbolem města. To v roce 1819 založil sir Thomas Stamford Raffles z Britské východoindické společnosti. V roce 1867 se Singapur stal britskou kolonií a až po druhé světové válce, kdy byl dobyt Japonci, fungoval místní přístav jako strategické místo a Britové zde měli početnou vojenskou posádku. Na konci války ho získali opět Britové. V roce 1963 byl Singapur přijat do Malajské federace, z níž však o 2 roky později vystoupil a stal nezávislou republikou.

Singapur - přístav
Singapur – přístav

Singapur v současnosti
Je to město a stát v jednom, má skoro 5 milionů obyvatel a najdete ho ve jihovýchodní Asii na stejnojmenném ostrově. Singapur je město posedlé svou vlastní dokonalostí. Důkazem toho je, že všechno tradiční a historické je zbouráno a postaveno znovu. Podle Singapurců prý lépe a dokonaleji. Je zde též velmi bezpečno, lidé jsou poctiví, slušní, pracovití a až „chorobně“ čistotní. To vše se už na první pohled odráží v charakteru města. Nejen, že na ulici, v metru či autobuse nesmíte jíst, pít, odhazovat cigaretové nedopalky, venčit psy nebo jíst durian (ovoce proslulé svým intenzivním zápachem), který se zde pěstuje, ale ani žvýkat žvýkačky. Vždyť dokážete si představit, jak drahé je sundavání „gumy“ z chodníků? Věřte nevěřte, ale Singapurci veškeré zákazy striktně dodržují. Důvodem jsou mimo jiné i vysoké finanční pokuity, které za porušení čekají. Nejčastěji je to 500 nebo 1000 singapurských dolarů, což je závratná částka.

Kam v Singapuru?

  • Srdce Singapuru představuje moderní čtvrť Marina Bay. Je to centrum zábavy, kultury i byznysu.
  • Socha sira Stamforda Rafflese, zakladatele moderního Singapuru, stojí nedaleko přístavu.
  • Za historií se vydejte do muzea Peranakan. Jde zde k vidění mj. nejucelenější sbírka komunit, potomků čínských přistěhovalců, žijících v jihovýchodní Asii.
  • Chrám Sri Mariamman byl postaven roku 1827 a je nejslavnějším hinduistickým chrámem ve městě.
  • Singapore Botanic Gardens je botanická zahrada, která patří k nejkrásnějším na světě.
  • Singapure Flyers je největší vyhlídkové kolo na světě. Město si prohlédnete z výšky 165 metrů nad zemí.
  • Nezapomeňte se podívat do Čínské čtvrti. Místní kuchaři vaří opravdu výborně. Zdejší kluby jsou vyhlášené po celém světě.
  • Turistické centrum Orchard Road je kousek od stanice metra, která nese stejný název. Právě tady mají zastávku vyhlídkové autobusy.
  • Impozantní nákupní centrum ION Orchard je nejnovějším přírůstkem v řadě dalších na Orchard Road. Najdete zde obchody s konferenční i luxusní módou.

Singapurské letiště
Letiště Changi v Singapuru patří k nejmodernějším a nejkrásnějším na světě. Na podlaze zde mají koberce, interiéry krášlí exotické květiny, a pokud se vám nechce běhat po obchodech, můžete odpočívat v pohodlných křeslech nebo si zdarma masírovat nohy ve speciálních přístrojích. I to se vám zdá málo? V tom případě máte na střeše k dispozici bazén.

Než se vydáte na cestu
Letecké společnosti. Do Singapuru létá z Prahy řada leteckých společností. Patří k nim např. Singapore Airlines, Emirates, British Airways, Korean Air, Air France či KLM.
Je potřeba vízum? Do Singapuru nepotřebujete vízum, ale po příletu musíte vyplnit imigrační kartu. Při vstupu do země odevzdáte její polovinu, druhou si uschováte a odevzdáte ji při odletu ze země. Je také potřeba prokázat se zpáteční letenkou nebo letenkou do jiné země.
Čím platit. 1 singapurský dolar (SGD) je cca 16 korun.
Časový posun. V Singapuru si ručičky hodinek posuňte o 8 hodin dopředu.

Singapur
Singapur – ekonomické centrum

One thought on “Moderní Singapur”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *