Černá Hora potěší každého, kdo hledá slunce, klid a pohodu. Dovolená je zde úchvatná!
Dovolená Černá Hora je perlou Balkánu, kterou omývá Jaderské moře, někdy nazývané jako Budvanská riviéra. Černá Hora má co nabídnou i náročným turistům. Pobřeží Černé hory se vyznačuje středomořským klimatem s dlouhým slunečním létem. Průměrné červencové teploty se pohybují okolo 28 °C, srpnové pak ještě o 3 stupně přeskočí, teplota moře dosahuje v letním období 24 – 27 °C. Typické jsou pravidelně vanoucí větry, severovýchodní bóra a jihovýchodní jugo způsobují vlnobití.
Kam vyrazit?
Jedním z přímořských letovisek je Sutomore. Město má překrásnou pláž, která lemuje pobřežní promenádu. Ta je dlouhá skoro 1,5 kilometru a na jihu ji zakončuje poloostrov Ratac s benediktinským klášterem Panny Marie Ratacké. Tak trochu tajemnou atmosféru Sutomore umocňuje majestátní horský masiv Lovčen s úchvatnou vyhlídkou. Blízko Sutomore se nachází další oblíbené přímořské městečko, které se nazývá Bečici. Toto město leží v bezprostřední blízkosti centra regionu, města Budvy. Původně lázeňské městečko si získalo proslulost především díky zdejší dva kilometry dlouhé písčité pláže. Tato pláž dostává každoročně mnoho ocenění. Již v roce 1936 byla v Paříži vyhlášena nejlepší plaží Středomoří. Město památek je Kotor. Je to sice přístav, ale vnitrozemský. Město se nachází na konci Boky Kotorské, největšího přírodního zálivu na Jihu Jaderského moře. Centrum města je obehnáno středověkými hradbami, které též slouží jako spojnice mezi ním a obrovskou pevností sv. Jana. Ta se postupně šplhá po strmých kopcích nad městem až do výšky 260 metrů nad mořem. I když je výstup docela náročný, určitě to stojí za to. Dávná historie na vás dýchne též v samotném městě, které si udrželo svůj typický středověký ráz. Nejkrásnějšími památkou je zde původně románská katedrála sv. Tribuna, který je též patronem města. Pokud je Kotor centrem Boky Kotorské, potom Tivat je její branou. Toto pozoruhodné město se nachází hned v prvním záhybu zátoky. Historii připomíná jen kostelík sv. Antuna. ze 14. století. Křivolaké uličky lemované olivovníky, řada tropických parků, ale i pěkné kavárničky a báječná místní restaurace řadí Tivat mezi nejlepší balkánská letoviska. A může za to určitě i restaurant Zlatno Sidro s nejlepší balkánskou kuchyní v okolí. Pláže jsou zde nádherné, moře též, byla by tedy škoda vynechat návštěvu zdejšího přírodního pokladu, Skadarského jezera. Jezero leží na samých hranicích. Stačí přeplavat dvě třetiny jezera a jste v Albánii, která vlastní jeho jižní část. Právě zde můžete spatřit poslední evropské pelikány, tak si je určitě nenechte ujít.
Místní pokrmy
Stejně jako jinde na Balkáně si i Černohorci potrpí na dobré jídlo a pití. V kurzu jsou zde především speciality z ryb a plodů moře. Ty se připravují většinou venku na grilu. Bývají doplněné skvělou pečenou nebo nakládanou zeleninou a olivami.
Měna Černá hora
Černá Hora má oficiální platidlo Euro, i když není člen EU. Též ale tady můžete platit srbským dinárem, nebo kteroukoliv západní měnou. Bankomaty najdete pouze ve velkých městech jako i bezhotovostní platbu (platební karty).
Ceny Černá hora
Ceny jsou podobné jako u nás. Brambory 1 kg – 16 Kč, jablka 1 kg – 25 Kč, vejce 10 ks – 30 Kč, zmrzlina kopeček – 14 Kč, kuřecí prsa 1 kg – 135 Kč, jídlo v levné restauraci – 135 Kč, polední menu v centru – 300 Kč.
Víza Černá hora
Pro vjezd do Černé Hory není potřeba vízum (při pobytu do 30 dnů). Musíte mít ale cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců od vstupu do země. Děti do 15 let mohou být zapsány v pasu rodičů.