Jak si užít dovolenou

Dovolená je vždy zatěžkávací zkouška vztahu. Co doma přejdete, může se na dovolené vyhrotit v neřešitelný problém. Poradíme vám, jak si co nejvíce s partnerem užít dovolenou.

Psychologové vyzkoumali, že pouhý týden odpočinku (dovolené) nestačí. V tom prvním se totiž pouze vzpamatováváme z pracovního stresu a dospáváme únavu. Zregenerovat tělo i mysl jsme schopni až po třech týdnech volna. Kdo z nás si ale takový přepych může dovolit? Spíš se snažíme o zázrak v sedmi dnech. Chceme nejenom nabrat síly, ale užít si se svým partnerem vše, na co v běžném pracovním tempu nezbývá čas. Jsou však naše představy o odpočinku stejné?

Na dovolené se musíme popasovat s několika neobvyklými situacemi. Přizpůsobit se cizímu prostředí, nezvyklému harmonogramu dne a tomu, že máme svého milého u sebe 24 hodin denně. Žádný řád a povinnosti, ale i bezvládí a anarchie. Připravili jsme proto pár základních pravidel, jak ze svých několika dní volny vyždímat maximum.

dovolená

1/ Komunikace je základ
Muž nechápe náznaky, to znamená, že s ním musíte komunikovat zřetelně. Než zaplatíte zájezd, sdělte si bez vytáček své představy. Jestli chcete polehávat na pláži a váš muž zdolat vysoké hory, budete muset buď ustoupit, nebo se domluvit na kompromisu.

2/ Co v místě dovolené?
Výhodu získáte, když předem zjistíte, co je možné v místě dovolené podniknout. Plánujte s ohledem na potřeby vás obou, děláte to přece pro sebe. Otrávený protějšek vám z dovolené udělá peklo.

3/ Vyhovte si na oplátku
Oba máte rádi moře, ale jeden touží po opuštěných zátokách a druhý po barech s koktejly a hudbou? Nevadí, stačí si to sdělit a domluvit výměnný obchod. Jeden den tam, druhý jinde. Spolehněte se na lásku. Ta vás přenese přes nudu, útrapy i bláznivé nápady vašeho protějšku.

4/ Buďte nároční
Výběr dovolené neuspěchejte. Dávejte pozor na úroveň ubytování i vzdálenost pláže. Pokud si chcete opravdu oddychnout, zaplaťte si aspoň polopenzi. Přece nebudete trávit dovolenou u plotny! Je také příjemné zůstat ještě min. jeden den po návratu z dovolené doma, v klidu se vybalit a aklimatizovat se.

5/ Dopřejte si svobodu
Jestli na to láska nestačí, nechte muže, ať si na den udělá program sám – a vy si zatím užijte to svoje. Nezapomeňte však dodat, že vás večer budou zajímat jeho fotky a že vám vůbec nevadí zážitky, když si jeden den uděláte každý pro sebe. Láska je přece i o svobodě!

6/Nudě vstup zakázán
Nepřipusťte, abyste se nudili. To je totiž nejčastější záminka k rozhádané dovolené a neustálému rýpání. Hrajte karty, jeďte na okružní plavbu lodí. Kdo se rád hýbe určitě nepohrdne volejbalem, minigolfem, prostě čímkoli, co lze v místě pobytu provozovat.
Snažte se být co nejvíce tolerantní, neřešte maličkosti, velkorysost je přece krásná vlastnost. Nemyslete na práci ani na problémy s dětmi nebo tchýní, negativní energie z vás pak srší na dálku. Snažte se o jediné – vypnout a odreagovat se.

7/ Peníze kazí charakter
Ať držíte kasu vy, nebo partner, vždy se dohodněte, za co utratíte peníze. Vzájemné výčitky totiž k hezké dovolené nepřispějí. Další rada zní: Ať se o peníze přičinil víc partner, nebo vy, měli byste k nim mít rovnoprávný přístup. A do třetice: Jestli vás na dovolenou pozval muž, mějte vždy v peněžence i vlastní peníze, abyste na něm nebyly vždy zcela závislé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *