Zakynthos – dovolená na řeckém ostrově

Zakynthos je půvabný řecký ostrov, který je to pravé pro Vaši letní dovolenou u moře. Naleznete zde nejkrásnější pláž Navagio, nejoblíbenější letovisko Laganas, nejzajímavější památku klášter Panny Marie, nejhezčí přírodní skvost mořské jeskyně Skinár, kuriozitu želvy Caretta – Caretta, místní specialita sýr Ladotyri.

Zakynthos – Ostrov květů
Zdejší vlhké klima má zásluhu na úrodnosti ostrova, daří se zde teplomylným rostlinám, z nichž mnohé dávají chutné plody, bujná zeleň je doslova všudypřítomná a voňavé květy hrají pestrými barvami. A proto se Zakynthosu někdy přezdívá Ostrov vůní, nebo také Ostrov květů. Zakynthos se může pochlubit velkou unikátností – želvou Careta – Careta. Jih ostrova se vždy stává místem, kam se jednou za život vrací zde narozené želvy, které mají za úkol klást vejce na plážích. Proto je v období líhně v platnosti hodně opatření k jejich ochraně. Dospělé Carety měří až 1 metr. Jsou to ochočené želvy, které plavou v moři a sem tam mrknou zvědavě na turisty, kteří se plaví na lodích. Tyto želvy můžete spatřit nejen v moři, ale i na pevnině jako hračkové suvenýry.

Caretta – Caretta
Caretta – Caretta

Překrásný Zakynthos
Hlavní město nese totožný název jako ostrov – Zakynthos. V přístavu na první pohled upoutá štíhlá zvonice kostela Kostel svatého Dionýsa. Strada Marina je jednou z nejrušnějších ulic, která končí až na rozlehlém Solomosovo náměstí . V centru převládají domy v benátském stylu. Současná tvář města je však výsledkem přestaveb po ničivém zemětřesení v roce 1953. V ulicích láká k posezení řada kaváren. Opusťme ale rusné město a pojďme se podívat do hor. Po klikatých cestách se turisté dostanou do míst, kde jakoby se zastavil čas. Úzkým uličkám a kamenným domkům vévodí v každé obci kostel s oddělenou zvonicí. Jednou z nich je i poklidná horská vesnička Loucha.

Kostel svatého Dionýsa
Kostel svatého Dionýsa

Jednou z nejstarších staveb je klášter Anafonitria, provází ho legendy o sv. Dionýsovi, který zde v minulosti bydlel. Kousek odtamtud je v borovém lese další klášter Agios Georgios s kulatou věží, věž sloužila jako pozorovatelna na piráty. Horská úbočí jsou hojně pokryta borovicovými lesy a obsypána bylinami, jejíž vůně se doslova vznáší ve vzduchu. Pohoří se hrdě táhne od jihu přes západ až k severu. Zatímco východ pokrývají východ pokrývají úrodné nížiny, nekonečné olivové háje jsou plné cikád, jejíž koncert se nedá přeslechnout. Pobřežní bílé útesy jsou plné skalních průplavů, kterými je možno ve člunu projíždět a obdivovat zároveň modravé odstíny moře. Moře zde dosahuje obrovské hloubky, někde až 4,5 kilometru, což je nejvíce ve středomoří. Na nejsevernějším místě ostrova stojí maják, nedaleko pod ním se nachází unikátní modré jeskyně. Západní členité pobřeží Zakynthosu skýtá bezpočet okouzlujících zátok a romantických výhledů. Nejproslulejším místem ostrova je pláž Navagio. Uprostřed pláže leží v bělostném písku vrak lodi . Jaké tajemství asi skrývá? Představte si pirátskou loď unášenou mořskou bouří, která následně ztroskotá na pobřeží… Navagio je dnes cílem lodních výletů. Když se zde potká více lodí, je na pláži docela nabito. Nezaškodí tedy trocha nadhledu. Když se podíváte na pláž ze shora, tak pochopíte, proč mají řekové tolik výrazů pro odstínu modři…

Pláž Navagio
Pláž Navagio

Na Zakynthosu je prý nejchutnější olivový olej, který k místním pokrmům chutná vskutku znamenitě. Podél cest nabízí místní obyvatelé své tradiční výrobky a produkty. Zdejší obrovská a sladká cibule se výborně hodí ke zdejším pokrmům.

Tak si užijte letní dovolenou na na Zakynthosu!

2 thoughts on “Zakynthos – dovolená na řeckém ostrově

  1. Zakynthos je nádherný řecký ostrov, byl jsem tam loni s rodinou. Samozřejmě, že jsem navštívil i pláž Navagio 🙂 Zakynthos rozhodně doporučuju!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *