Vydejte se na řecký ostrov Rhodos

Co se letos na dovolenou vydat na řecký ostrov Rhodos? Naleznete zde krásné čisté moře i pláže, nádherné kulturní památky i bujnou přírodu a pohostinné domorodce.

Legenda říká, že řecký ostrov Rhodos se vynořil z mořských hlubin. Ochrannou ruku nad ním držel Poseidon a později jeho dcera Rhoda, která se stala Heilovou manželkou. Rhodos je největším ostrovem souostroví Dodekanés. Místní lidé mu přezdívají Ostrov věčného slunce. Rhodos se totiž může pochlubit až 330 slunečními dny v roce. Na svazích zdejších hor se pěstuje proslulá vinná réva, ze které místní dělají výborná vína. Ostrov je dnes velmi kosmopolitý, kromě Řeků zde žije značný počet přistěhovalců. Na pobřeží Rhodosu se rozprostírají rozlehlé písečné i oblázkové pláže, které jsou střídány malebnými zátokami. Na nejnižším výběžku poloostrova Prasonisi je v písečné úžině ráj surfařů. Rájem motýlů se zase každoročně přes léto stává údolí Petaloudes.

Rhodos pláž
Rhodos pláž

Hlavní město Rhodos
Na severním výběžku ostrova leží hlavní město Rhodos se zachovalým a dodnes živým starým městem, které je pod ochranou UNESCO. Ve městě jsou hradby vysoké až 12 metrů, za kterými stojí Johanité. Hradby jsou obklopeny svěží zelení. Na nejvyšším bodě starého města se nachází Palác velmistrů, dříve sídlo Johanitů, dnes muzeum. O ulici Rytířů se tvrdí, že je nejhezčí svého druhu v Evropě. Další pozoruhodností je Sulejmanova mešita. Staré město Rhodos má svou osobitou atmosféru – úzké uličky střídají širší ulice s mnoha obchody. Posaďte se do stínu stromů a ochutnejte některou ze zdejších specialit. Určitě ochutnejte vyhlášenou musaku. Křižáckou strohost rohu zmírňují minarety s kopulemi mešit, a rovněž strohé kašny zdobené orientálními motivy. Jednu ze vstupních bran tvoří přístav přístav Mandráki, kterému dominují dva sloupy. Na pravém je socha jelena, na levém socha laně. Mandráki je také jedním z míst, kde mohl kdysi stát jeden z antickým sedmi divů světa Rhodský kolos (bronzová socha starověkého řeckého boha Hélia). Tato socha byla údajně rozkročena v místě, kde dnes stojí zmíněné sochy zvířat. Večer ve starém městě je nádherná atmosféra. Například Sokratova ulice se rozzáří a promění se v orientální bazar – pestré krámky nabízejí zlato, kůži, šperky, oděvy i suvenýry. Náhončí z různých restaurací a kavárniček vás budou tahat za ruce, chtějí vás totiž jako zákazníka.

Rhodos
Rhodos

Vesnička Lindos
Dominatou východního pobřeží je malebný Lindos. Je to vesnice v krásnými ulicemi a tradičními bílými domy postavenými přímo na útesech. Vesnička si tak uchovává středověký ráz. Mnohými je považována za jednu z nejkrásnějších vesnic v Řecku. Výzdoba zdejších kapitánských domů připomíná dávné nebezpečné cesty i bohatství mořeplavců. Na kopci stojí zbytky mohutného hradu z akropolí. Cesta nahoru se dá absolvovat pěšky nebo na oslu. Nahoře vás čeká překrásný výhled nejen na vesnici, ale i na půvabné zátočiny kolem, kterých zde opravdu hodně.

Lindos
Lindos

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *