Ve Špindlerově Mlýně – překrásně je v zimě

Slova písničky Ivana Mládka, kterou citujeme v titulku, potvrdí asi každý, kdo nejvýznamnější české středisko zimních sportů někdy navštívil. Ideální podmínky pro lyžování, malebná krajina půvabných Krkonoš i množství výletních cílů lákají do městečka proslaveného i řadou filmových evergreenů statisíce návštěvníků ročně.

Na lyže, lyžníci!
Skiareál Špindlerův Mlýn provozuje na 25 km sjezdových tratí a skipas zakoupený na kterékoli z pokladen platí na všech lyžařských vlecích ve Špindlu a na Horních Mísečkách. Centrem sportovního dění je areál Svatý Petr, který se může pochlubit pořadatelstvím závodů Světového poháru. Vyhlášené jsou i sjezdovky prosluněného areálu Medvědín, kam se z města dostanete čtyřsedačkovou lanovkou. Medvědínský vrch není zasvěcen jen lyžařům – od lanovky podnikají běžkaři a v příhodném počasí i pěší turistické výlety k prameni Labe.

Pramen Labe
Pramen Labe

Vodopopády, doly, boudy
Pramen největší české řeky vyvěrá na Labské boudě a symbolicky byl vysvěcen už roku 1684. Od roku 1968 zdobí toto místo kovová deska s erby měst, kterými Labe protéká. Naučná stezka Prameny Labe měří 18 km a na trase se setkáte se zajímavostmi, jako je Labský důl, ledovcové údolí ve tvaru podkovy, nebo Pančavský vodopád, vůbec nejvyšší v Česku. V blízkosti vodopádu stojí Vrbatova bouda, jedna z nejromantičtějších v Krkonoších, a mohyla Hanše a Vrbaty, pomník nesoucí jména lyžařů, kteří tady ve sněhové vánici v roce 1913 zahynuli.

Pančavský vodopád s Labským dolem
Pančavský vodopád s Labským dolem

Zpátky do města
Pozoruhodnosti však nenajdete jen v okolí Špindlerova Mlýna, najdete je i ve městě. Kdo by bez povšimnutí minul třeba známý obloukový most přes řeku Labe, klasicistní kostel sv. Petra a Pavla nebo tradiční Špindlerovskou hospodu? Právě tady je dobré ochutnat místní speciality – zvolte například plněné knedlíky se zelím, cmundu nebo pravé krkonošské kyselo. A rozhodně si nechte chutnat!

Obloukový most přes řeku Labe
Obloukový most přes řeku Labe

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *