Lyžařské středisko Sulden

Třpytící se sníh ve slunečních paprscích na vás čeká v italském lyžařské středisku Sulden. Díky královskému ortlerskému okruhu totiž můžete lyžovat celý den na slunci. Užijte si lyžování na horách!

Lyžařské středisko Sulden, italsky se mu říká Solda, leží na konci jihotyrolského údolí Suldental pod nejvyšším vrcholem Jižního Tyrolska 3 905 metrů vysokou horou Ortler. Přestože není ledovcovým areálem, díky vysoké nadmořské výšce zde sezona trvá od konce října do poloviny května. Malebná oblast láká návštěvníky na pohádkový klid, perfektní sníh a bezednou zásobu slunečních paprsků.

Královský ortlerský okruh
Sulden se skládá ze tří lyžařských areálů – Madritschu, Langesteinu, Kanzelu, které můžete libovolně střídat. Oblíbený je tzv. König Ortler Runde, tedy Královský ortlerový okruh, kde můžete lyžovat v jednotlivých areálech a přitom být pořád na slunci. Ráno si nasadíte lyže v prosluněném Langensteinu pod nejvyšší horou Ortler, k poledni se přesunete na Kanzel a odpoledne vyjedete lanovkou do největšího areálu Madritsch. Vyvezte se až do výšky 3 250 metrů, odkud je neopakovatelný výhled na trojici třítisícovek Otrler, Königspitze a Gran Zebru.

Lyžařské legendy
V Suldenu se vám může lehce stát, že se zde potkáte s nejlepšími lyžaři světa. Nejenže zde trénují současní závodníci, občas si sem jezdí zalyžovat i nejlepší lyžař všech dob Gustav Thöni. Gustav vyhrál tři olympijské medaile a v první polovině 70. let se 4x radoval z celkového prvenství ve Světovém poháru. Trénoval dalšího slavného lyžaře Alberta Tombu a i Alexandra Ortlera, který tady po těžkém zranění vyučuje lyžování. A pozor, umí to rozparádit nejen na sjezdovce, ale i v baru! Jeho nejoblíbenější nápoj se jmenuje Ruční granát, který se skládá se z redbullu, tequily a jägermeistera. Po lyžování je totiž skoro povinností zajít si ještě v přezkáčích na jeden aperitiv do Ski-almu v dolní stanici areálu Madritsch. Komu to nestačí, zábava pokračuje ještě v Café baru Ilse asi 400 metrů odtud dlouho do noci.

Běžkařská stopa
V Suldenu se nachází jedna z nejvýše položených evropských běžkařských stop, dlouhá 8 km, s umělým osvětlením a v blízkosti hotelů. Využívá ji mnoho spičkových sportovců pro intenzivní trénink.

Rady na cestu
Sulden je z Prahy vzdálený 640 km. Cesta vede prakticky neustále po dálnici přes Plzeň, Rozvadov, Regensburg, Mnichov a Innsburk.
Ubytovat se můžete v hotelu Cavedele rodičů Alexandra Ortlera nebo hotelu Bella Vista Gustava Thöniho v Trafoi.
Neubytujete-li se přímo u sjezdovky, k dispozici je skibus zdarma.
Skipas pro dospělého stojí 30,5 eura, prot děti 19 eur.

Tip na výlet
Pokud vám nebude přát počasí, vypravte se do muzea horolezce Reinholda Messnera, který pokořil všem 14 osmitisícovek a jako první zdolal Mount Everest bez použití kyslíku a lan. Na vlastní oči uvidíte jaké vybavení používal a co během své cesty zažil. Vstupné činí přibližně 6 eur.

Sulden
Sulden

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *