Lyžování v Jižním Tyrolsku

Už se nemůžete dočkat, až vyrazíte letos na lyže? Tak vzhůru na ně! Jeďte si zalyžovat do Jižního Tyrolska.

Autonomní oblast s metropolí Bolzano leží na samém severu Itálie (zvaná též Jižní Tyrolsko). Kde se tedy vzal její opačný přídomek. Kraj kdysi býval součástí historické země Tyrolska, náležející Rakousku. Její větší – severní a východní – část patří Rakousku dodnes, ovšem menší region ležící na jihu tohoto území připadl po 1. světové válce, roku 1919, Itálii. A tak se tady domluvíte jak italsky, tak i německy – a to dokonce ještě častěji, protože většina místních obyvatel se dodnes považuje za Rakušany se vším všudy.

Bolzano-hlavní náměstí
Bolzano-hlavní náměstí

Nejdelší a nejpřístupnější
Na východě regionu vás okouzlí masivní štíty Dolomity (italsky Dolomiti, německy Dolomiten), které nabízejí přes 1000 kilometrů sjezdovek, západ zase láká na projížďku po ledovcem pokrytých vrcholech Ötztalských a Otlerských Alp. Pernamentky jsou vždy platné pro velmi rozsáhlá území, takže si v lyžařském zápalu nemusíte příliš lámat hlavu na tím, kudy a za kolik pojedete. Většina sjezdovek je navíc propojena lanovkami, a tak si denně můžete užít hned několik tratí.
A které vám můžeme doporučit? Co třeba rovnou tu nejdelší? Vine se po celém svahu hory Plose, na jejíž vrchol vás vyveze hned několik lanovek. Najdete ji v oblasti Eisacktal, jejímž centrem je město Brixen. Že vám jeho název něco říká?! Ale jistě, znáte ho z hodin literatury, právě tady totiž pobýval ve vyhnanství Karel Havlíček Borovský.
Nebo byste rádi tu nepřístupnější trať? Chcete prostě jen naskočit do lyží a jet? Pak zamiřte do destinace Kronplatz, k úpatí stejnojmenné hory tady totiž jezdí vlak, z něhož můžete pohodlně přestoupit přímo do lanovky směřující k vrcholku horského velikána. A tam si pak můžete vybrat z pěti sjezdovek různých náročností!

Dolomity
Dolomity

A dvě nejvšestrannější
A co takhle nejvšestrannější sjezdovku? V Obereggenu najdete jak trať pro lyžaře, tak i sáňkařskou dráhu – a obojí můžete díky kvalitnímu osvětlení využít i po setmění!
Dáte raději přednost sjezdovce, která bude vyhovovat všem členům rodiny? Pak se nechte zlákat resortem Seiser Alm. Můžete se těšit na lehčí terén, který plně uspokojí nároky rekreačních lyžařů i běžců. Ti všichni mohou využívat hned několik pečlivě udržovaných tratí.

Seiser Alm
Seiser Alm

Tak co – vybrali jste si? Není nač čekat, rovnou vyrazte!

Prosluněná oblast
Slunečních dnů tady ročně v průměru napočítají neuvěřitelných 300! Tak sluneční brýle sebou.

Noc na seníku
Až budete vylyžovaní, dopřejte si sennou lázeň, která má perfektní relaxační účinky – prý asi jako kdybyste se vyspali na seně!

Sladká záležitost
Chcete-li okusit typický tyrolský pamlsek, objednejte si křehké smažené pečivo sypané cukrem – třeba s brusinkami.

Povolené potěšení
Ochutnejte místní bylinkový likér Veneziano nebo třeba stále populárnější Bombardino.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *