Lyžovačka v Kaprunu

Kaprun je jedno z nejpopulárnějších lyžařských středisek Rakouska, kde jsou Češi už léta stálou klientelou. Jeďte si s rodinou zalyžovat do Kaprunu!

Obrovské, chvílemi až otravné množství lidí a nekonečně dlouhé fronty na vleky, to je v zimě tradiční obrázek našich českých „velehor“. Není tedy divu, že začíná být veřejným tajemstvím, že nedaleko – v Rakousku, pořídíte za stejnou cenu „více muziky“. Fronty se totiž stále počítají „na minuty“, ceny jsou přinejmenším srovnatelné a sjezdovky, jejich úprava a délka, stejně jako servis, nesrovnatelné – tedy? Jednoznačně lepší.

V Kaprunu v dosahu několika minut jízdy autem jsou takové hned tři lyžařské oblasti: Schmittenhöhe, Kitzsteinhorn a Maiskogel – dohromady 50 sjezdovek, 130 kilometrů sjezdových tratí a 57 vleků a lanovek.
Na nejmenší Maiskogel začíná kabinová lanovka už na kraji Kaprunu a vyveze vás až do výšky 1675 metrů, kde na vás čeká více než 15 kilometrů tratí, z nichž ta nejdelší, červenomodrá, měří hodně přes 3 kilometry a má výškové převýšení 800 metrů 800 metrů (znalí lyžaři ocení).

Lanovka na Schmittenhöhe
Lanovka na Schmittenhöhe

Oproti sousedícím „kopcům“ je však stále slabý šálek kávy. Opravdu pořádné lyžování a navíc úžasný výhled si milovníci zimních radovánek užijí až na Schmittenhöhe nad Zell am See. Ve výšce 2 kilometrů si nejdříve posedíte v jedné z mnoha místních hospůdek, restaurací a barů, nachytáte trochu toho horského slunce na zápraží a pak se spustíte až do údolí, prakticky na úroveň jezera, na 75 kilometrech tratí.
Ale ani Schmittenhöhe ještě není ten pravý Kaprun. Ten totiž najdete pod špičatým vrcholem třítisícovky a ledovce Kitzsteinhorn (3203 m). Cestou, při výhledu z šíleně vysoké lanovky Gipfelbahn, jejíž černobílý sloup uprostřed je vůbec nejvyšším lanovkovým sloupen v Evropě (130 m) můžete pozorovat nejnovější lyžařské styly a terndy.

Kitzsteinhorn
Kitzsteinhorn

Na svahu se je potom můžete snažit napodobit, ovšem opatrně. Z hůry je to tiž do nejspodnějšího Häuslalmu více než 5 kilometrů svižné jízdy o celkovém převýšení 1000 metrů a na „jeden zátah“ to zvládne jen natrénovaný borec.
S malými ratolestmi raději navštivte areály, které jsou uzpůsobeny pro klidné a neprudké ježdění celých rodin s dětmi, například v oblaSTI Sonnkogel/Sonnenalm. Mimo jiné – instruktorů a škol, které se vám o děti postarají, je v Kaprunu opravdu hodně.

Už jste namazali lyže voskem a zkontrolovali si vázání? Pak nezapomeňte, že Kaprun je známý i lyžováním mimo hlavní sezonu, kdy jsou ceny nejlevnější – listopad, prosinec do Vánoc a potom na jaře.

Může se vám hodit
Parkoviště v Kaprunu je dostatečné, a kdo snad nechce jezdit po středisku autem, má k dispozici zdarma okružní lyžařský autobus.
Nejkrásnější výhled na rakouské Alpy je prý zcela jistě z nejvyšší stanice Gipfelstaion. Dá se vidět i největší rakouský vrchol Grossglockner (3798 m) – to si rozhodně nenechte ujít!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *