Dovolená Madagaskar

Bělostné pláže omývané teplými vodami Indického ocenánu, modré hory, zelené deštné pralesy i pouštní oblasti. K tomu jinde nevídaná zvířata a vůně koření. Madagaskar je jedinečné místo, kam můžete vyrazit na dovolenou.

Máte rádi Afriku, ale zdá se vám, že už vás nemůže ničím překvapit? Vypravte se na Madagaskar! Čtvrtý největší ostrov světa patří k nejzajímavějším místům naší planety, pro přírodovědce i laické milovníky přírody je skutečným rájem. Ačkoli je od Afriky oddělen několik set kilometrů širokým Mosambickým průlivem, díky odlišnému geologickému vývoji tam ze známých afrických zvířat nežije skoro žádné. Zato tam můžete vidět zvířata, která kromě zoologických zahrad nespatříte nikde jinde na světě. Třeba desítky druhů lemurů, vzácných poloopic, z nichž řada byla objevena v posledních desetiletích. Setkáte se tam i s nádherně zbarvenými chameleony a dalšími zajímavými tvory, jako je ježku podobný bodlín či gekon rodu ploskorep. Nezvyklé je i madagaskarské ptactvo. Fascinují je také říše rostlin. Nejen botaniky okouzlí více než 1200 druhů orchidejí. Nesmírně cenné přírodní bohatství je chráněno celkem 50 rezevracích a národních parcích.
Nejznámějším z nich je NP Ranomafana ležící v kopcích východně od města Fianarantsoa. Většinu jeho území tvoří deštný prales protkaný sítí potoků a říček, které stékají do divoké řeky Namorona. V lesích žije 12 druhů lemurů, např. lemus kata s pruhovaným ocasem, kterého znáte i z našich zoo, a více než 100 rozmanitých druhů ptáků.

Lemur v Madagaskaru
Lemur v Madagaskaru

Symbolem ostrova nejsou jen lemuři, ale také obří tisícileté baobaby, které fascinují turisty…

baobab
Baobab

Hlavní město Antananario
Hlavním městem Madagaskaru je rušné město Antananario. Leží ve vnitrozemí a je pestrou směsí moderních budov bank a úřadů, nostalgických pozůstatků francouzské koloniální éry i původních domorodých tradic. Jeho ulice jsou jedním velkým tržištěm, kde se dá koupit téměř vše včetně suvenýrů. Je to největší madagaskarské město, které má přibližně 1,5 milionu obyvatel. Ve městě se nachází mezinárodní letiště.

Antananario
Antananario

Rušné letovisko Nosy Be
Hlavním turistickým letoviskem Madagaskaru je ostrov Nosy Be u západního pobřeží společně s menšími ostrůvky Nosy Komba, Nosy Tanikely, Nosy Sakatia a Nosy Mitsio. Kromě krásných pláží tam na vás čeká i spousta restaurací a diskoték. Ani tam nechybí jedinečná přírodní rezervace.

Nosy Be
Nosy Be

Madagaskar počasí
Madagaskar má subtropické klima. Léto je tu horké a deštivé (listopad – duben), zima je chladná a suchá (květen – říjen). Počasí se zde ale rychle mění v závislosti na nadmořské výšce a geografické pozici.

Západní pobřeží je oproti tomu východnímu sušší, jih pokrývá polopoušť a téměř vůbec zde neprší. Průměrné teploty v létě se pohybují od 27°C do 32°C, v zimě od 18°C do 22°C. Pokud můžeme poradit, tak nejideálnějšími měsíci pro cestu na Madagaskar jsou měsíce v období květen – říjen.

Pozor na období deštů! Období dešťů trvá od listopadu do března a na vysočinách ve vnitrozemí tou dobou mohou klesnout teploty na 10°C i méně. Co se týče tropických bouří a cyklonů, tak ty Madagaskar ohrožují celoročně a těžko je předpokládat, nicméně nejčastější jsou v lednu a únoru. Nejohroženější bývá východní pobřeží. V období prosinec – březen je zejména ve východní části ostrova častý výskyt cyklónů.

Madagaskar a místní měna
Na Madagaskaru je v oběhu stará měna Madagaskarský frank – 1000 MFG = cca 1,50 Kč a nová měna Madagaskarský ariary – 100 MGA = cca 1,- Kč. Vemte si sebou ale raději euro, které zde jednoduše směníte. V luxusnějších hotelech lze platit embosovanými platebními kartami.

Madagaskar očkování a lékař
Pro vstup na Madagaskar není žádné povinné očkování. Nicméně doporučuje se nechat očkovat proti žluté zimnici, břišnímu tyfu, žloutence typu A a B. Co se týče malárie, tak ta se zde vyskytuje celoročně. Privátní lékařská péče je zde na poměrně vysoké úrovni.

Jazyk
Oficiálními jazyky jsou malgaština, francouzština. Většina místních obyvatel hovoří francouzsky, angličtina se zde používá jen výjimečně.

Časový posun Madagaskar – Praha
Časový posun proti středoevropskému času je +2 hodiny.

Přejeme Vám krásnou dovolenou na Madagaskaru!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *