Dovolená se psem

Chcete jet na dovolenou a nemáte kam dát svého mazlíčka? Chcete jet na dovolenou se svým psem? Dovolená se psem u moře nebo na horách není nic výjimečného. Dovolená se psem má pochopitelně svá pravidla a výjimečnosti. Poradíme vám, jak se chovat na dovolené se psem, jak se psem cestovat a kam vyrazit.

Pes je v mnoha případech člen rodiny. Je tedy jasné, že dnes mnoho lidí vyráží na dovolenou se svým miláčkem. Cestovní kanceláře dnes myslí na pejskaře, proto běžně nabízejí apartmány, penziony i hotely, kde můžete trávit volné chvilky se psem. Dovolenou se psem je dobré plánovat předem a využít tzv. first minute zájezd, kde je k dispozici široká nabídka zájezdů. Pokud jste rozhodnuti strávit dovolenou se psem, ještě před objednáním zájezdu, o této skutečnosti informujte cestovní kancelář.

Potřebné doklady
Pokud budete cestovat s vaším psem v rámci Evropské unie (Itálie, Španělsko, Bulharsko…), stačí si vyřídit tyto doklady:
– Pas zvířete. Vystaví veterinární lékař.
– Zvíře musí být označeno mikročipem, popř. viditelným tetováním, které vytvoří veterinář.
– Pes samozřejmě musí mít platné očkování proti vzteklině v souladu s legislativou EU.

Pojištění pro psa
Není od věci si před cestou na dovolenou se psem zajistit cestovní pojištění pro psa. Tento druh pojištění nabízí celá řada českých pojišťoven. Toto pojištění kryje náklady na veterinární péči v zahraničí. Některé pojišťovny nabízejí i pojištění odpovědnosti za případnou škodu způsobenou psem.

Se psem autem
Pokud se chystáte cestovat na dovolenou automobilem, na cestu se pořádně připravte. Pokud je váš miláček malý, doporučujeme ho přepravovat v přepravce. Větší plemena je nutné umístit do zavazadlového prostoru odděleném sítí nebo mřížkou. Většího psa také můžete umístit na zadním sedadlo, ovšem za předpokladu, že použijete speciální bezpečnostní pás pro psy. Nikdy neumísťuje psa na přední sedadlo. Ohrožujete nejen zvíře, ale i sebe! Nedoporučuje psa před cestou krmit. Může se vám v autě pozvracet (stejně jako lidi). Pokud má váš pes takové potíže, poraďte se s veterinářem. Veterinář vám prodá zklidňující léky, které vašeho miláčka spolehlivě uklidní. Během cesty nezapomínejte na přestávky. Cesta vozem je pro psa únavná, stejně jako pro vás. Je vhodné si přestávky naplánovat ještě před cestou. Zvolte místa, kde se může pes volně pohybovat. Psa nechte dostatečně dlouho vyvenčit, stačí 15-20 minut. Určitě si tedy nezapomeňte vzít vodítko a košík. Přestávky na odpočinek a vyvenčení psa si naplánujte na každé 2 až 3 hodiny. Před pokračováním v jízdě dejte pejskovi vodu, aby se vám v autě nepřehřál. Vodu mějte z domova, a to v pet lahvích. Nezapomeňte též na cestovní misku a deku nebo ručník. Deku budete potřebovat v případě, když se pes namočí nebo zamaže. V létě bývají velmi vysoké teploty, hlavně uvnitř auta, takže dejte velký pozor na přehřátí psa. Nikdy nenechávejte samotného psa v autě (ani jednu minutu!)!

Dovolená se psem

Letecká přeprava zvířat
Nechcete zdlouhavě se svým psem cestovat autem? Zvolte tedy letadlo. Letecká společnosti si pochopitelně určují vlastní podmínky a ceny. Přeprava psa (a dalších zvířat) v kabině letadla je možná pouze v případě, když máte svého miláčka ve schránce. Váha však nesmí nepřekročit 8 kilogramů. Schránka se musí vejít do prostoru pod sedadlem před vámi. Během letu je pochopitelně zakázáno vypouštět psa ze schránky. Přeprava psa v nákladovém prostoru je naprosto bezpečná. Letištní personál se zvířaty zachází velmi ohleduplně. Přepravní prostor je vytápěný, schránka je během letu pevně připevněna k podlaze. Je ale otázka, zda to pro vašeho miláčka nebude příliš stresující.

Místo pro psa si v letadle rezervujte předem. Letecká společnost by vám měla vaší rezervaci potvrdit. Před zaplacením zájezdu si rozhodně ověřte u letecké společnosti, zda vašeho psa přepraví a za jakých podmínek. Zdarma cestují vodicí a záchranářští psi.

Minimálně 14 dnů před odletem ještě překontrolujte, zda máte všechny výše uvedené doklady platné (pas zvířete…). Na letišti buďte s dostatečným předstihem, abyste měli dost času na odbavení.

Dovolená se psem. Kam vyrazit?
Co takhle Chorvatsko? Chorvatsko je poměrně blízko a je tady hafo psích pláží. Například v oblasti Kvarner jsou psí pláže v Opatiji, Rijece, Crikvenici na ostrově Krk v Bašce, Krku i Njivicích. V Dalmácii je psí pláž ve Splitu a Vrsi a na ostrovech Murter, Mljet a Vis.
V Itálii též naleznete krásné psí pláže. Například v Bibione v části Lido dei Pini i v Caorle, především v části Porto Santa Margarita nebo v klidnější části Duna Verde, přibližně 10 kilometrů od centra Caorle.
Dovolená v Čechách se psem. Na dovolenou se psem můžete vyrazit i po tuzemských krásách. V Česku je přeci nádherně! U nás naleznete mnoho možností levné dovolené se psem. Můžete vyrazit k vodě nebo na hory. Nádherně je na Šumavě, Český ráji, Jeseníkách, v Beskydech nebo na Moravě.
Slovensku také nabízí krásné hory a vodní plochy. Krásnou dovolenou s vaším miláčkem můžete zažít například v Tatrách. V Tatranského národního parku je nádherně. Nezapomeňte však na kvalitní vodítko a náhubek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *