Dovolená Monako

Maličká země u Středozemního moře je synonymum luxusu. Uvidíte tu kasina, jachty a paláce s leskem knížecí rodiny. A to je jen malá ochutnávka ze všech monackých krás.

Dovolená Monako – Azurové pobřeží, Monte Carlo, Knížecí palác…

Monacké knížectví (Monako) je opravdu jedinečné místo. Ať už se sem vydáte na dovolenou nebo jen na víkendovou návštěvu, uvidíte, že ministáteček, rozprostírající se na Azurovém pobřeží, nemá ve světě obdoby. Se svými dvěma kilometry čtverečnými je sice druhým nejmenším státem na zemi (menší je jen Vatikán), avšak nejhustěji obydlené místo místo na světě a nejnavštěvovanější místo v Evropě.

Monte Carlo
Nejpočetnější klientelu Monaka tvoří bohatí turisté, kteří se sem vydávají za hazardem a luxusem. Chcete-li nasát tu pravou atmosféru, vydejte se do nejvýznamnější části Monaka – do Monte Carla, jehož dominantou je slavné kasino Monte Carlo. Funguje už od roku 1878. Chtěli byste se podívat dovnitř? Žádný problém. Stačí předložit cestovní pas nebo občanku, zaplatit 10 eur a fotoaparát odevzdat do úschovny.

Monte Carlo

Půvabný Knížecí palác
Největší turistickou atrakcí je, kromě kasin a luxusních jachet lemujících pobřeží, Knížecí palác. Roztírá se na strmé 300 metrů široké skále Le Rocher a jeho interiéry jsou vyzdobeny vzácnými obrazy, starožitným nábytkem a v letních měsících také spoustou váz s překrásně aranžovanými květinami. Pokud se sem vypravíte, vyčkejte do poledne, kdy se střídá knížecí garda. Kouzelným zážitkem je také prohlídka exotických zahrad. Ty nejkrásnější – Jardins Exotiques a Parc Princesse Antoinette najdete na skalnatém svahu v městské části Moneghetti.

Knížecí palác

Slunění a koupání v Monaku
Ačkoli leží na Azurovém pobřeží, Monako nepatří mezi vyhlášené plážové destinace. Slunit a koupat se můžete na jediné monacké veřejné pláži Larvotto. Pak jsou samozřejmě k dispozici soukromé (hotelové) pláže.

Larvotto – Veduta

Monacké knížectví se skládá z 5 oblastí
Monaco Ville – starobylé město, které leží na skále. Je to hlavní město s knížecím palácem, opevněním, zahradami, katedrálou a Oceánografickým muzeem.
Monte Carlo – město bylo založené roku 1866, za panování knížete Karla III.
La Condamine – půvabná přístavní oblast.
Moneghetti – nejzápadnější část, kde naleznete překrásné exotické zahrady.

Monaco Ville

Daňový ráj
Vzhledem k řadě daňových osvobození je Monako považováno za daňový ráj. Sídlí zde tisíce firem z celého světa. Na francouzské občany a firmy se však tato osvobození nevztahují.

Úřední jazyk
Úředním jazykem je francouzština, ligurština, italština, provensálština, ale domluvíte se bezporoblémů anglicky.

Měna
Platí se zde eurem.

Známé sportovní akce
Monako je hostitelem významných sportovních akcí, jako jsou závody Formula 1, Rallye Monte Carlo, přehlídky Yacht show nebo např. atletické Golden League. Stačí si jen vybrat, co se vám líbí.

Víza
Není nutné vízum, tedy pokud váš pobyt nepřesáhne 90 dnů. Nicméně u pracovních či studijních pobytů je vyžadováno vízum i na dobu kratší než 90 dnů.

Doprava
Letadlo. Monako nemá mezinárodní letiště. Nejbližším mezinárodní letiště je ve francouzské Nice. Milionáři z něj pak využívají vrtulníkové přepravy.

Autobus. Přímé autobusové spojení z Česka do Monaka není. Dostanete sem jedině s několika přestupy.

Auto. Vozem se do Monaka dostanete přes Rakousko a Itálii po pobřeží do Monaka. Pojedete cca 12 hodin.

Vlak. Přímé vlakové spojení mezi Českem a Monakem není. Jsou nutné přestupy: Praha – Mnichov – Milán – Vintimiglia – Nice – Monaco.

Loď. V Monackém knížectví se nacházejí přístavy Condamine a Fontvielle, ve kterých kotví mezinárodní linky a též luxusní jachty boháčů.

Počasí v Monaku
V Monaku je krásné počasí. Počítejte s příjemným teplým podnebím s více než 300 slunečnými dny v roce. Nejteplejší měsíce jsou červen, červenec a srpen. Průměrná teplota v lednu je 10°C. Průměrná teplota v červenci a srpnu je 30°C.

Rizika
Riziko je prakticky nulové. Monako je bezpečná země. Jedinou hrozbou jsou různí zloději (hlavně kapsáři). Především si dávejte pozor v turistických centrech, památkách a obchodech.

Jaké doklady
Pro vstup do země je nutný platný cestovní pas. Pokud jedete automobilem, musíte mít mezinárodní řidičský průkaz, technický průkaz od vozu, označení CZ a platnou zelenou kartu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *