Dalmácie – zelené srdce Chorvatska

Dalmácie (Chorvatsko) je země, kterou rádi navštěvujeme. Není daleko, vystačíte si tam s češtinou a jaderské moře je jedno z nejprůzračnějších v Evropě. Jeďte letos na dovolenou do Chorvatska!

Asi vás nepřekvapí, že krásná místa jsou rozsetá po celém pobřeží. Vydejte se s námi do severní Dalmácie a uvidíte, že si vás tento malebný kout země zaručeně získá. Dovolenou začnete totiž stylově na riviéře. Na jihu severodalmáckého pobřeží se nachází riviéra Šibenik, která je právem považována za drahokam Chorvatska. Krásné pláže jsou zde samozřejmostí, v těsné blízkosti na vás čekají dva překrásné národní parky Krka a Kornati a oblast je celkově ideálním bodem pro mnoho zajímavých výletů.

Šibenik

Němá katedrála
Chcete-li nasát tu pravou chorvatskou atmosféru, vydejte se do spletitých uliček města Šibenik. Mnoho cestovatelských příruček o něm hovoří jednoduše – a sice, že je oblíbené, překrásné chorvatské! Prohlídku Šibeniku zahajte katedrálou sv. Jakuba, která je nekrásnější renesanční stavbou v celé zemi. Návštěvníci šibenického chrámu se často podivují, že nemá zvony. Původně měl zvlášť stojící zvonici, v roce 1889 však byla stržena a katedrála tak zůstala němá. Dnes tu uslyšíte alespoň reprodukovanou zvonkohru.

Katedrála

Vodní kaskády
V Šibeniku zaplesají srdce i milovníkům přírody. Jednou z dominant je ústí řeky Krky do moře a potažmo blízký národní park Krka. Tvoří ho nádherné krasové vodopády, jezírka a potůčky. Doslova úchvatný je úsek u kaskád Skradinski buk – u nás často označován jako vodopád řeky Krky. Padají přes 17 teras a zejména v létě, kdy bývají obvzlášť mohutné, představují jedinečnou podívanou.

Národní park Krka

Naše tipy
Kousek od Šibeniku se nachází přírodní skvost, který by vám neměl uniknout. Jsou jím Kornati neboli Kornatské ostrovy. Jedná se skupinu malých ostrůvků z vápence a křídy. Jako další zastávku při vašem dalším výletu doporučujeme ostrov Zlarin. Ten proslulý zpracováváním korálů a přemýšlíte-li o nějakém suvenýru z cest, odsud rozhodně nepřijedete s prázdnou.

Kornati

Ostrov Krpanj
Pokud mezi vaše hobby patří potápění, vydejte se lodí na ostrov Krpanj, který je populárním střediskem lovců mořských perel. Kromě moderní potápěčské školy zde najdete například i expozici historie potápění.

Praktické informace
Pokud do Chorvatska na dovolenou nebo výlet zamíříte autem, cestu jste schopni zvládnout v rozmezí 9 – 13 hodin. Připravte si peníze na mýtné.

Budete-li si chtít lodní výlety užít po vlastní ose, pronájmy lodí se pohybují okolo 50 – 70 eur na den.

Při placení v restauraci počítejte se spropitným cca 10%. Bývá tady zvykem, že vám po zaplacení účtu přinesou ještě sklenku domácí pálenky.

Počítejte s tím, že většina chorvatských pláží je kamenitých, Dalmácie není výjimkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *