Dovolená v Rumunsku nemá chybu!

Co si takhle letos zajet na dovolenou do Rumunska? Čeká vás zde krásné moře a pláže, dokonce i Drákulův hrad Bran!

Rumunsko je tak trochu opomíjenou zemí, což je škoda. Věřte, že Rumunsko toho má hodně co nabídnout. Pyšní se krásnými horami a plážemi, je to pravé pro horaly i cyklisty, milovníky slunečních paprsků a historických památek. Poznejte i vy nádherná místa, kterými je protkané celé pobřeží Rumunské riviéry.

Naše tipy
Pravděpodobně nejvíc ale láká turisty k návštěvě legendární Transilvánie, opředené strašidelnými mýty o knížeti Drákulovi. V Rumunsku jsou velmi oblíbená letoviska Mamaia a Mangalia, která leží na pobřeží Černého moře. Tato přímořská letoviska jsou často vyhledávána rodinami s dětmi. Zajímavé dobrodružství v Rumunsku ale můžete zažít i v horách. Můžete se podívat na nejvyšší rumunskou horu Moldoveanu v pohoří Faragaš. Masiv Apuseni vás zavede do překrásných horských reliéfů, upoutá též krásnými oblastmi, které jsou spleteny krásnými jeskyněmi a propastmi. Pokud se budete chtít podívat do říše hraběte Drákuly, tak zavítáte do samotného srdce rumunské části Karpat – Sedmihradsko, u nás známé spíše jako Transylvánie. Zde se zrodila legenda o upírovi živicím se lidskou krví. A právě zde situoval romanopisec Bram Stoker velkou část děje svého slavného románu Drákula. Hlavním cílem drákulovské turistiky je hrad Bran, tyčící se na vysokém skalním masivu, obklopený hustými lesy. Za návštěvu též stojí malebné městečko Segešvár s rodným domem Vlada III. a velmi zachovalou citadelou. Anebo klášter Snagov ležící cca 40 km od Bukurešti-na ostrůvku stejnojmenného jezera. Právě zde byl hrabě Drákula před více než 500 lety pohřben (bez hlavy).

Drákulův hrad Bran
Mamaia

Rumunská jídla
Rumunská kuchyně znamená hodně zeleniny a masa. Rozhodně ochutnejte jídlo ciorbu, což je velmi hustá polévka z masa, brambor a kvašených otrub. Známé rumunské jídlo je též sarmale, jde o rolky vepřového masa v zelných nebo vinných listech. Neméně známé jídlo je mititei, jde o ostře kořeněné šišky z mletého masa.

Měna a cena potravin v Rumunsku
V Rumunsku se platí měnou, která se nazývá lei (zkr. leu). 1 lei = cca 6 korun. Myslete ale na to, že v Rumunsku je možné vyměnit české koruny pouze v Národní bance, ne ve směnárnách, takže bude dobré, když si doma směníte eura, která v Rumunsku směníte takřka všude. Jedno euro je v přepočtu cca 4,5 lei.

Ceny potravin a zboží v Rumunsku jsou skoro stejné jako v Česku (hlavně supermarketech). Např. pivo stojí 2,5 – 4 lei, v supermarketu pouze 2 lei. Běžné rumunské jídlo restauraci stojí okolo 10 lei. V přímořských restauracích počítejte samozřejmě s vyšší cenou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *