Čím platit v Bulharsku? Kolik si vzít peněz?

Chystáte se na dovolenou do Bulharska a nevíte, jako měnou se tady platí? Kolik si vzít peněz s sebou? Poradíme vám…

Bulharská měna – leva
V Bulharsku se platí měnou, která se nazývá Bulharské leva (zkratka BGN). Mincemi se nazývají stotinky, 1 leva = 100 stotinek. Leva těžko vyměníte v České republice (bance, směnárně), proto doporučujeme směnit české koruny na eura, které pak v Bulharsku směníte doslova na každém rohu.

Bulharské směnárny
V přímořských letoviscích jsou směnárny doslova na každém kroku. Liší se ale v kurzech a poplatcích. Mnoho směnáren směňuje i bez poplatku, chce ale hledat. Nejméně výhodné kurzy jsou ve směnárnách, které se nalézají na letištích. Ve směnárnách můžete směnit eura i české koruny. Výhodnější je ale směnit eura.

Pozor na pouliční výměnu peněz
Rozhodně se vyhněte pouličním vekslákům, kteří hned poznají, že jste turista lačný směnit peníze. Když to dobře dopadne, tak vás okradou o pár stokorun. Jsou i případy, kdy tito chytrákové (kriminálníci) nabízejí falešné peníze. Určitě nechcete mít v Bulharsku oplétačky s policií.

Kolik pěněz s sebou?
To záleží, kde a jak se budete v Bulharsku stravovat a kde budete bydlet. Na týden dovolené pro jednu osobu by mělo stačit 100 EUR (pokud máte zajištěné ubytování). Pro jistotu je ale lepší si vzít s sebou platební kartu, kterou lze v Bulharsku platit (a vybírat z bankomatu) takřka všude – obchody, restaurace…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *